برگزاری مراسم یادبود قربانیان سقوط هواپیمای لهستانی

مراسم یادبود در ورشو
Image caption این حادثه عظیم ترین تراژدی لهستان از جنگ جهانی دوم تاکنون خوانده است

ده ها هزار نفر از مردم لهستان روز یکشنبه درمراسم یادبود ۹۶ قربانی سقوط هفته پیش هواپیمای مقام های این کشور شرکت کردند.

لخ کاچینسکی رئیس جمهور لهستان، همسرش، سران ارتش و تعداد زیادی از چهره های سیاسی مهم این کشور جزء قربانیان این حادثه بودند که در غرب روسیه رخ داد.

مراسم یادبود سه ساعته که در ورشو پایتخت لهستان برگزار شد شامل شعرخوانی، سخنرانی، اجرای موسیقی و نیایش مذهبی بود.

مراسم تشییع جنازه هم اکنون در کلیسای سن جانز در جریان است. مراسم تدفین لخ کاچینسکی و همسرش قرار است روز یکشنبه در شهر کراکو انجام شود.

انتظار می رفت حدود ۸۰ هیات خارجی در این مراسم شرکت کنند اما بدلیل انتشار خاکستر آتشفشانی آیسلند و اختلال در پروازهای اروپا تعدادی از کشورها از جمله هند و ژاپن اعزام هیات های خود را لغو کرده اند.

"عظیم ترین تراژدی"

مراسم روز شنبه در پیلسودسکی بزرگترین میدان ورشو برگزار شد. سراسر این منطقه مملو از مردم، بستگان و دوستان قربانیان این حادثه بود.

میدان پیلسودسکی مکانی سنتی برای برگزاری مراسم عمومی و بزرگ است. پاپ ژان پل دوم در نخستین سفر رسمی خود به کشورش لهستان مراسم مشهور نیایش خود را در این میدان برگزار کرد.

دختر و برادر دوقلوی لخ کاچینسکی و روسای جمهور پیشین همچنین لخ والسا در مراسم یادبود روز دوشنبه شرکت کردند.

تعداد شرکت کنندگان آنقدر زیاد بود که بسیاری مجبور شدند مراسم را از طریق صفحه های بزرگ تلویزیونی که در پارکهای اطراف نصب شده بود مشاهده کنند.

قرائت اسامی تک تک ۹۶ قربانیان حدود ۲۰ دقیقه بطول انجامید.

دونالد تاسک نخست وزیر لهستان گفت پذیرش این حادثه غمبار همچنان بسیار دشوار است. او این فاجعه را عظیم ترین تراژدی کشورش از جنگ جهانی دوم تاکنون خواند.

مطالب مرتبط