ناآرامی های تایلند وارد مرحله تازه ای شد

تایلند
Image caption زردپوشان تایلند طرفدار نظام پادشاهی هستند

رهبران جنبش زردپوشان تایلند که از نهاد سیاسی کنونی کشور حمایت می کنند به دولت یک هفته مهلت داده اند که تظاهرات مخالفان قرمزپوش را سرکوب کند و تهدید کرده اند در غیر این صورت دست به اقدام جمعی خواهند زد.

زردپوشان تایلند یا ائتلاف مردم برای دموکراسی، جنبشی مرکب از سلطنت طلبان، بازرگانان و طبقه متوسط شهرنشین تایلند است.

آنها با قرمزپوشان یا جبهه متحد برای دموکراسی علیه دیکتاتوری، که عمدتا فقیر و روستایی بوده و طرفدار تاکسین شیناواترا نخست وزیر سابق تایلند هستند، مخالفند.

مخالفان دولت تایلند که به قرمزپوشان شهرت دارند، حدود پنج هفته است که مرکز بانکوک پایتخت تایلند را اشغال کرده اند و سعی می کنند آبهیسیت وجاجیوا، نخست وزیر تایلند را وادار به انحلال پارلمان و استعفا کنند.

آقای آبهیسیت تا کنون در برابر درخواست مخالفان ایستادگی کرده و گفته کناره گیری نخواهد کرد.

یک سخنگوی زردپوشان تایلند گفت چنانچه مقامات نتوانند آرامش را برقرار کنند آنها وظیفه خود برای محافظت از تایلند و نظام پادشاهی را به موجب قانون اساسی انجام خواهند داد.

چاملانگ سریموآنگ، رهبر زردپوشان از آنان خواست خود را برای بزرگترین راهپیمایی و خوردن و خوابیدن در خیابان ها آماده کنند.

تلاش دولت برای سرکوب معترضان تا کنون به کشته شدن ۲۳ نفر و مجروح شدن بیش از ۸۰۰ نفر انجامیده است.

با این حال هشدارهای دولت در حال جدی تر شدن است.

معاون نخست وزیر تایلند در تلویزیون دولتی این کشور از مردم خواسته بود به دلیل این که دولت قصد سرکوب جدی "تروریست ها" را دارد، صحنه اعتراضات را در منطقه تجاری بانکوک ترک کنند.

زردپوشان تایلند، در برابر تظاهرات اخیر قرمزپوشان که طرفدار آقای تاکسین محسوب می شوند، تا کنون واکنشی نشان نداده و در حاشیه مانده بودند.

دو سال قبل زردپوشان تایلند، فرودگاه بانکوک را محاصره کرده و مدت یک هفته موجب سرگردانی مسافران و مختل شدن فعالیت های بازرگانی شدند.

آنان قبل از کودتای سال 2006 که به برکناری تاکسین شیناواترا نخست وزیر وقت انجامید نیز تظاهرات اعتراضی انجام داده بودند.

مطالب مرتبط