تشدید حملات محافظه کاران به حزب لیبرال دموکرات بریتانیا

نیک کلگ
Image caption نتیجه چند نظرسنجی حاکی از آن است که حمایت از لیبرال دموکرات ها و نیک کلگ، رهبر آن افزایش چشمگیری داشته است

حزب محافظه کار بریتانیا حمله به لیبرال دموکرات ها، یکی از رقبای اصلی خود در انتخابات سراسری این کشور را تشدید کرده است.

محافظه کاران می گویند نیک کلگ، رهبر حزب لیبرال دموکرات، حاضر است با هر پیشنهادی از طرف اتحادیه اروپا برای تضعیف بریتانیا موافقت کند.

اظهارات محافظه کاران در حالی گزارش شده است که نتیجه چند نظرسنجی حاکی از آن است که به دنبال انجام مناظره تلویزیونی سه حزب اصلی بریتانیا، حمایت از لیبرال دموکرات ها افزایش چشمگیر داشته است.

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه در دولت سایه روز یکشنبه (18 آوریل)، گفت نیک کلگ آماده است با هر پیشنهادی که تاکنون ارائه شده یا اتحادیه اروپا مطرح کرده است و حاصل آنها برای بریتانیا "دست شستن از قدرت خواهد بود"، موافقت کند.

این عضو ارشد حزب محافظه کار برای اثبات نظر خود به خط مشی سیاسی لیبرال دموکرات ها در مورد یورو، پول واحد اروپا، اشاره کرده و گفته است که بنا به باور حزب لیبرال دموکرات در دراز مدت به نفع بریتانیاست که به منطقه یورو بپیوندد البته اگر همه پرسی نشان دهد که مردم این کشور نیز از این موضوع حمایت می کنند.

اما حزب لیبرال دموکرات همچنین معتقد است که وضعیت اقتصادی بریتانیا برای این کار مناسب نیست.

آقای هیگ در گفتگویی با هفته نامه ساندی تایمز گفت تفکر لیبرال دموکرات ها با نظر اکثر مردم اصلا منطبق نیست.

اظهارات این عضو ارشد حزب محافظه کار در حالی منتشر شده است که هفته نامه ساندی تایمز امروز نتیجه نظرسنجی هایی را چاپ کرده که نشان می دهد از مناظره روز پنجشنبه (15 آوریل)، که به طور زنده و سراسری از یکی از شبکه های مهم تلویزیونی بریتانیا پخش شد و رهبران احزاب اصلی رقیب به سوال های مردم پاسخ دادند، حمایت از لیبرال دموکرات ها به شدت بالا رفته است.

سه حزب رقیب اصلی به دنبال اولین مناظره دو مناظره دیگر نیز در پیش دارند.

راس هوکینز، گزارشگر بی بی سی در امور سیاسی می گوید نه رای دهندگان و نه سیاستمداران می دانند که افزایش حمایت از لیبرال دموکرات ها تا چه زمانی پابرجا خواهد بود و موقعیت احزاب تا اندازه ای به یکدیگر نزدیک است که احتمال خطا در تحلیل نتیجه نظرسنجی ها بسیار زیاد است.

در همین حال، حزب حاکم کارگر، به پیگیری اهداف انتخاباتی خود ادامه داده و حزب محافظه کار را مورد حمله قرار می دهد.

گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا و رهبر حزب کارگر در گفتگو با هفته نامه دیلی تلگراف گفت تصور این که محافظه کاران بودجه بریتانیا را تعیین کنند لرزه به بدن او می اندازد.

مطالب مرتبط