اکوادور شرکت های نفتی خارجی را تهدید کرد

کوریا
Image caption کوریا از رهبران چپ گرا در آمریکای لاتین است

اکوادور شرکت های خارجی را به لغو امتیاز بهره برداری از میدان های نفتی این کشور تهدید کرده است.

رافائل کوریا، رئیس جمهوری اکوادور گفته است شرکت های خارجی هر روز میلیون ها دلار از فروش نفت این کشور به جیب می زنند و این پول باید به حساب دولت واریز شود.

اکوادور از شرکت های خارجی فعال در این کشور خواسته است امتیاز بهره برداری از میدان های نفتی را واگذار کنند و به جای آن بابت فروش خدمات از دولت پول دریافت کنند.

شرکت های نفتی اسپانیا، ایتالیا، برزیل و چین در اکوادور مشغول فعالیت هستند.

آقای کوریا روز شنبه در یک سخنرانی تلویزیونی گفت: "صبرم تمام شده است. ما داریم لایحه ای را به کنگره می فرستیم که به دولت اجازه می دهد در صورتی که شرکت های نفتی قراردادهای جدید را امضا نکنند، مالکیت میدان های نفتی از آنها سلب شود."

او ادامه داد: "شرکت های نفتی ما را بازی می دهند. در هفته های پیش رو اقدام های چشمگیری علیه آنها انجام خواهیم داد. من هیچ احترامی برای شرکت هایی که از کشور ما سوء استفاده کرده اند، قائل نیستم."

رافائل کوریا که یکی از رهبران چپگرای آمریکای جنوبی است، در سال ۲۰۰۸ با تشبیه بانک های خارجی به هیولا اعلام کرد کشورش از پرداخت بهره بدهی خارجی خود خودداری می کند.

اکوادور پنجمین تولیدکننده نفت خام در آمریکای لاتین است ولی به گزارش بانک جهانی ۵۶ درصد از جمعیت ۱۳ میلیون و ۴۰۰ هزار نفری این کشور در فقر زندگی می کنند.

مطالب مرتبط