یک ملی گرا رئیس جمهور قبرس ترک نشین شد

درویش اروغلو
Image caption درویش اروغلو توانست محمد علی طلعت، رئیس جمهور فعلی را در انتخابات شکست دهد

رای دهندگان در قبرس ترک نشین، یک سیاستمدار ملی گرا را به عنوان رئیس جمهور جدید این منطقه انتخاب کرده اند.

درویش اروغلو که سال گذشته نخست وزیر بوده، خواهان استقلال قبرس شمالی است.

او در این انتخابات توانست پنجاه درصد آرا را به خود اختصاص دهد و محمدعلی طلعت، رئیس جمهور فعلی را شکست دهد.

آقای طلعت معتقد به مذاکرات دیپلماتیک برای وحدت میان دو قبرس است. یک تحلیلگر مسایل قبرس می گوید رای دهندگان با این رای خواستند آقای طلعت را به دلیل ناکامی در وحدت دو قبرس، مجازات کنند.

نتیجه این انتخابات باید از سوی کمیسیون انتخابات تائید شود.

خبرنگار بی بی سی در قبرس می گوید نتیجه این انتخابات می تواند در مذاکرات برای وحدت قبرس تاثیر بگذارد.

راه حل آقای اروغلو این است که قبرس ترک نشین و یونانی نشین مستقل باشند و روابط میان دو طرف از طریق یک دولت فدرال صورت گیرد. رهبران قبرس یونانی نشین با این طرح مخالفت کرده اند.

او پس از اعلام پیروزی خود گفت: "ما همواره با ترکیه، سرزمین مادری خود همکاری خواهیم کرد." او تاکید کرده که مذاکرات با قبرس یونانی نشین ادامه خواهد داشت.

پیروزی آقای اروغلو می تواند امیدهای ترکیه برای عضویت در اتحادیه اروپا را مورد تهدید قرار دهد.

جمهوری قبرس و یونان، که از آن حمایت می کند، به عنوان عضو اتحادیه اروپا دارای حق وتو در قبول اعضای جدید هستند.

دو پاره شدن قبرس

قبرس در سال ۱۹۶۰ استقلال خود را از بریتانیا کسب کرد و حکومت مستقل قبرس براساس مشارکت جوامع ترک و یونانی در اداره امور این جزیره اعلام موجودیت کرد و بریتانیا، یونان و ترکیه حق حاکمیت دولت قبرس را تضمین کردند.

با اینهمه، در سال ۱۹۶۳، نمایندگان اقلیت ترک در پی اختلاف بر سر نحوه اجرای این توافق از دولت قبرس خارج شدند و در پی بروز درگیری بین دو طرف، سازمان ملل متحد در سال ۱۹۶۴ یک نیروی پاسدار صلح را به این جزیره اعزام کرد که ماموریت آن تا کنون ادامه دارد.

در سال ۱۹۷۴ دولت سراسقف ماکاریوس، رئیس جمهور وقت قبرس، در کودتایی به تحریک حکومت نظامیان یونان سرنگون شد و ترکیه با استناد به موقعیت خود به عنوان یکی از تضمین کنندگان حق حاکمیت قبرس، واحدهای ارتش خود را در شمال این سرزمین مستقر کرد.

اقدام ترکیه عملا باعث تقسیم قبرس به دو بخش ترک نشین و یونانی نشین و جابجایی چند ده هزار تن از ساکنان ترک و یونانی این جزیره شد.

در سال ۱۹۸۳، رهبران جامعه ترک قبرس تاسیس کشور مستقلی را به نام جمهوری ترک قبرس شمالی اعلام کردند اما تا کنون به استثنای ترکیه هیچ کشور دیگری این جمهوری را به رسمیت نشناخته است.

مطالب مرتبط