زرداری اصلاح قانون اساسی را امضا کرد

Image caption رئیس جمهوری پاکستان گفت امیدوار است درهای دیکتاتوری برای همیشه در پاکستان بسته شده باشد

آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان امروز (19 آوریل)، لایحه ای را امضا و قانونمند کرده که بنا به آن بسیاری از اختیارات مهم او به نخست وزیر و پارلمان منتقل شده است.

قدرت انحلال پارلمان و حق انتصاب روسای ارتش پاکستان از جمله این اختیارات است.

نمایندگان دو مجلس سفلی و علیای پاکستان اخیرا لایحه ای 102 ماده ای را تائید کردند که بنا به آن قانون اساسی این کشور باید اصلاح شود.

بسیاری از اختیارات مهم کشور پاکستان در دوره ای به رئیس جمهوری داده شد که ارتش بر امور کشور مسلط بود و گزارشگران می گویند قصد از تصویب این تغییرات، تقویت دموکراسی در پاکستان بوده است.

اصلاح قانون اساسی یکی از وعده های انتخاباتی آقای زرداری بود.

با این که ارتش همچون دهه های گذشته به داشتن قدرت در پاکستان ادامه می دهد بسیاری از اختیارات کلیدی آن که به ویژه در دوران حکومت پرویز مشرف و ضیاء الحق به این نیروها داده شده بود اکنون به پارلمان و نخست وزیر تفویض شده است.

یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان و نواز شریف از مخالفان دولت در پاکستان که طرفداران زیادی در میان مردم این کشور دارد، نیز در مراسم امروز شرکت داشتند.

به گفته گزارشگران حمایت همه احزاب اصلی از لایحه اصلاح قانون اساسی از جمله موارد نادر در صحنه سیاسی پاکستان بوده است.

آقای زرداری بعد از امضای هجدهمین لایحه اصلاح قانون اساسی گفت: "امیدوارم درهای دیکتاتوری برای همیشه در پاکستان بسته شده باشد. ما حق داریم که افتخار کنیم ... حقوق ایالتی و حاکمیت پارلمانی در پاکستان احیا شده است."

رئیس جمهوری پاکستان در ادامه افزود: "تصویب هجدهمین لایحه اصلاح قانون اساسی به واقع موفقیتی تاریخی برای دموکراسی و قدرت پارلمانی پاکستان است."

آقای گیلانی نیز امضای لایحه توسط رئیس جمهوری را ستود و گفت: "در تاریخ سیاسی پاکستان بی سابقه است که رهبری به خواسته خودش و همچنین در جریانی آرام قدرتش را تفویض کند."

به گزارش خبرگزاری فرانسه در مراسم روز دوشنبه مقام های نظامی شرکت نداشتند.

مطالب مرتبط