سازمان ملل از نظام کار در کشورهای عربی خلیج فارس انتقاد کرد

Image caption عکس آرشیوی - این اولین سفر رسمی کمیسر امور حقوق بشر سازمان ملل به عربستان سعودی است

ناوی پیلی، کمیسر سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر روز دوشنبه (19 آوریل)، از کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس خواست از نیروی کار مهاجر نخواهند برای کسب فرصت شغلی در این کشورها ابتدا یک نفر ضامن معرفی کنند. خانم پیلی گفت این نظام کار، زمینه را برای سوء استفاده از کارگران فراهم کرده است.

خانم پیلی همچنین از این کشورها مصرانه خواست سدهایی را که باعث می شود حقوق زنان محدود شود و آنها کنترل کمتری بر زندگی خود داشته باشند، از میان برده شود.

گروه های مدافع حقوق بشر در عربستان سعودی می گویند تبعیض علیه زنان و اقلیت های قومی در این کشور گسترده است و روی آن کلاه شرعی گذاشته شده است.

کمیسر امور حقوق بشر سازمان ملل امروز در ابتدای سفرهای خود به منطقه گفت: "برخی کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس در مورد نظام کفیل تجدید نظر کرده اند. نظام کفالت فرصت و ثبات شغلی مهاجران را وابسته به کارفرمای آنها می کند. این امر باعث شده است کارفرمایان به راحتی بتوانند با کارگران بد رفتاری کنند. این وضعیت همچنین باعث شده است نیروی کار مهاجر از ترک کشور میزبان یا تغییر شغل بترسد."

خانم پیلی در ادامه سخنان خود که در دانشگاهی در جده ایراد می کرد، گفت: "من با تمام وجودم از تلاش ها برای تجدید نظر در مورد نظام کفیل حمایت می کنم و از سایر کشورهای منطقه می خواهم این نظام را با قوانین جدید کار جایگزین کنند. قوانین جدید کار احتمالا میان حقوق افراد و وظایف آنها توازن بهتری ایجاد می کند."

این مقام ارشد سازمان ملل همچنین به این موضوع پرداخت که حدود دوازده میلیون کارگر مهاجر که در کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس سرگرم کار هستند، به ویژه آنهایی که در حوزه خدمات خانگی فعالیت دارند، اغلب وادار می شوند گذرنامه خود را به کارفرمای خود تحویل دهند، که اقدامی خلاف قانون است. او گفت نقض قانون در مورد این افراد به گونه های مختلف بوده است که ندادن دستمزد نیز از جمله آنهاست.

خانم پیلی افزود: "وضعیت مهاجرانی که در خانه ها کار می کنند به ویژه نگران کننده است چون آنها در انزوای خانه در برابر آزار جسمی، روانی و خشونت جنسی آسیب پذیرترند. به همین دلیل حائز اهمیت است که دولت ها در تدوین و اجرای سیاست های مهاجرت، حقوق بشر را مد نظر داشته باشند و آن را در محور تصمیم گیری های خود قرار دهند."

این اولین سفر رسمی کمیسر امور حقوق بشر سازمان ملل به عربستان سعودی است.

مطالب مرتبط