اقدام اتحادیه اروپا در جهت کاهش محدودیت پروازها

نقشه حرکت توده خاکستر
Image caption لایه خاکستر بخش های وسیعی از شرق تا غرب و از شمال تا جنوب اروپا به علاوه بخشی از اقیانوس اطلس را پوشانده است

اتحادیه اروپا قدم هایی برای کاهش محدودیت اعمال شده بر پروازها در بخش اعظم اروپا به دلیل خطر ناشی از انتشار خاکستر برخاسته از آتشفشانی در ایسلند برداشته است.

وزرای حمل و نقل کشورهای عضو اتحادیه اروپا گفتند یک منطقه پرواز ممنوع، یک منطقه مجاز برای همه پروازها و یک منطقه سوم برای خدمات محدود اعلام می شود.

این تصمیم درحالی اتخاذ می شود که بریتانیا، هلند، فرانسه و بلژیک گفتند بازگشایی آسمان هایشان برای پروازها را شروع خواهند کرد.

رؤسای خطوط هوایی در ارتباط با ممنوعیت پروازها به شدت از مقام ها انتقاد کرده اند.

سیم کالاس کمیسر امور ترابری اتحادیه اروپا پس از یک کنفرانس ویدئویی با وزرای حمل و نقل 27 کشور اتحادیه اروپا گفت که از روز سه شنبه پروازهای بیشتری انجام خواهد شد.

هلن کرنز سخنگوی کمیسیون امور ترابری اتحادیه اروپا به بی بی سی گفت آنها امیدوارند روز سه شنبه شاهد افزایش 10 یا 15 درصدی پروازها و 10 درصد دیگر در روز چهارشنبه باشند.

او گفت: "آسمان اروپا در روندی آهسته و تدریجی بازگشایی خواهد شد. این تصمیم بر اساس مشاهده علمی و اصل عدم سازش بر سر ایمنی گرفته شده است."

صنعت هوانوردی می گوید از پنج روز قبل با بسته شدن آسمان به روی پروازها، ضررهای این صنعت به یک میلیارد دلار بالغ شده است.

ویلی والش، رئیس شرکت هواپیمایی بریتیش ایرویز، از ممنوعیت پرواز در سراسر اروپا انتقاد کرده است. او که یک پرواز آزمایشی سه ساعته انجام داده گفت خاکسترهای آتشفشانی به هیچ وجه تاثیری در کار هواپیما نداشته است.

اما یک مقام آمریکایی پیشتر گفت که موتور یک جنگنده اف-16 ناتو با عبور از توده خاکستر آتشفشانی آسیب دیده است.

کارشناسان می گویند که خاکستر وقتی در دمای خیلی بالا وارد توربین موتور می شود، می تواند به شیشه مذاب بدل شود و موتور را فلج کند.

با این حال کارشناسان گفته اند که این آتشفشان که روز چهارشنبه گذشته برای دومین بار در ماه جاری فوران کرد اکنون بیشتر بخار متصاعد می کند تا خاکستر.

سازمان کنترل ترافیک هوایی بریتانیا اعلام کرده است که آسمان اسکاتلند، بخش هایی از شمال انگلستان و شمال ایرلند روز سه شنبه بازگشایی خواهد شد.

دو شرکت عمده آلمانی لوفت هانزا و ایر برلین روز دوشنبه برای بازگرداندن هزاران مسافر سرگردان به آلمان از این ممنوعیت معاف شدند.

فرانسه گفت که در ادامه روز دوشنبه فرودگاه لیون را باز خواهد کرد تا بعدا کریدورهایی برای پروازها میان پاریس و شهرهای جنوبی فرانسه را بازگشایی کند.

به علاوه از دوشنبه شب برخی پروازهای مسافری از فرودگاه شیپول آمستردام شروع خواهد شد.

بلژیک گفت که بازگشایی آسمان خود را از صبح سه شنبه شروع خواهد کرد.

"اتحادیه بین المللی حمل و نقل هوایی" (یاتا) پیشتر رهبران اروپایی را به دلیل عدم اقدام، سرزنش کرد و هرج و مرج جاری را مایه شرم ساری خواند.

جیووانی بیسینانی گفت: "تصمیمی که اروپا گرفته بدون ارزیابی خطر، بدون مشاوره، بدون هماهنگی و بدون هدایتگری بوده است."

او گفت که بسته شدن آسمان روزانه 200 میلیون دلار از درآمد خطوط هوایی می کاهد.

'عدم سازش'

خطوط اروپایی بابت بسته شدن آسمان از اتحادیه اروپا و دولت ها درخواست غرامت کرده اند.

کارل دی گوخت کمیسر تجاری اتحادیه اروپا گفت که اگر اختلال جاری برای مدتی طولانی ادامه یابد اقتصاد اتحادیه به شدت ضربه خواهد خورد.

اما کمیسر امور ترابری اتحادیه اروپا گفت هیچ سازشی بر سر ایمنی صورت نخواهد گرفت.

هم اکنون لایه ای از ذرات غبار معدنی که از آتشفشان فوران کرده از مرز جنوبی قطب شمال تا سواحل مدیترانه در فرانسه و از اسپانیا تا روسیه را در بر گرفته است.

آسمان بیش از 20 کشور به طور کامل یا نسبی بسته شده است.

سازمان هواپیمایی ایتالیا آسمان شمال این کشور را تا صبح سه شنبه بسته است.

اما بعضی از فرودگاه ها در اتریش، استونی، فنلاند، مجارستان و ترکیه پس از تشخیص رفع خطر توسط مقام ها باز شده است.

همزمان گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا تایید کرده است که نیروی دریایی این کشور مامور کمک به بریتانیایی هایی شده است که به دلیل مختل شدن پروازهای اروپایی در اثر خاکسترهای آتشفشانی، در خارج از کشور سرگردان مانده اند.

سه فروند کشتی از جمله ناو هواپیمابر HMS Ark Royal مسافران را از اسپانیا به بریتانیا باز خواهند گرداند.

مطالب مرتبط