بحران هوایی: اولین پروازها انجام گرفت

Image caption روز سه شنبه (20 آوریل)، در فرودگاه فرانکفورت

به دنبال کمتر شدن محدودیت هایی که به دلیل خاکسترهای آتشفشانی ایسلند در پروازهای بین المللی به اجرا گذاشته شده، شرکت های هواپیمایی در شمال اروپا پروازهای خود را از سر گرفته اند.

مسئولان "یورو کنترل" سازمان نظارت کننده بر ترافیک هوایی اروپا گفته اند، انتظار دارند شصت درصد از پروازهای روزانه که بر فراز آسمان این منطقه انجام می گرفته است بار دیگر فعال شود.

اما بسیاری از هواپیماهایی که در فرودگاه هایی مانند پاریس و فرانکفورت فرود آمده اند هنوز هم پرواز نخواهند کرد.

یکی از گزارشگران بی بی سی در فرانکفورت گفت از صد پروازی که قرار بوده است انجام بگیرد تعداد انگشت شماری لغو شده اند.

تعطیلی موقت فرودگاه های لندن ادامه دارد چون گزارش شده است که توده ای جدید از خاکستر آتشفشانی ایسلند در جنوب و شرق بریتانیا در حال گسترش است.

مقام های ایسلند می گویند آتشفشان این کشور اکنون بیشتر از خاکستر و غبار مواد مذاب آتشفشانی فوران می کند.

آنها گفته اند که آتشفشان ایسلند هنوز فعال است و انفجار در سه دهنه آن مشاهده شده است.

بریتانیایی های سرگردان

حدود پانصد سرباز بریتانیایی که از افغانستان به بریتانیا باز می گشتند و به دلیل لغو پروازها سرگردان شده بودند اکنون توسط ناو سلطنتی اچ ام اس آلبیون از شمال اسپانیا حرکت کرده اند.

Image caption لایه خاکستر بخش های وسیعی از شرق تا غرب و از شمال تا جنوب اروپا به علاوه بخشی از اقیانوس اطلس را پوشانده است

وقتی بریتانیا اعلام کرد به دلیل خاکسترهای آتشفشانی ایسلند پرواز بر فراز آسمان این کشور را ممنوع کرده است، سربازان مذکور به قبرس منتقل شدند.

کشتی اچ ام اس سیصد غیرنظامی بریتانیایی را نیز به بریتانیا باز می گرداند.

دولت بریتانیا می گوید ترتیبی داده است که اگر بریتانیایی های سرگردان شده به خاطر لغو پروازهای بین المللی خود را به بندرهای اروپایی دریای مانش برسانند، آنها را به این کشور بازگرداند.

خودروسازی نیسان تولید خود را کاهش داد

رخدادهای مختلف نشان داده است که تاثیر خاکسترهای آتشفشانی ایسلند گسترده بوده است. مختل شدن اقتصادهایی که وابسته به صادرات است از جمله این تاثیرات بوده است.

خودروسازی ژاپنی نیسان روز سه شنبه (20 آوریل)، اعلام کرده است شمار زیادی از خطوط تولید خود را به خاطر کمبود لوازم یدکی که قرار بوده است از ایرلند ارسال شود، به تعلیق درآورده است.

خودروسازی هوندا نیز گفته است بخشی از تولیدات خود را موقتا متوقف خواهد کرد.

در همین حال گزارش شده است که تعلیق حمل و نقل باعث شده است کالاهای تولیدی در چین انباشته شود.

صدها هزار دستگاه تلفن سیار در کره جنوبی در انتظار صادر شدن است و محموله های بزرگی از پوشاک که برای بازارهای اروپایی آماده شده است نیز بلاتکلیف در بنگلادش مانده است.

کاهش محدودیت در پروازها

اتحادیه اروپا قدم هایی برای کاهش محدودیت اعمال شده بر پروازها برداشته است.

وزرای حمل و نقل کشورهای عضو اتحادیه اروپا گفته اند یک منطقه پرواز ممنوع، یک منطقه مجاز برای همه پروازها و یک منطقه سوم برای خدمات محدود اعلام می شود.

رؤسای خطوط هوایی در ارتباط با ممنوعیت پروازها به شدت از مقام های دولتی انتقاد کرده اند.

هلن کرنز سخنگوی کمیسیون امور ترابری اتحادیه اروپا به بی بی سی گفت آنها امیدوارند روز سه شنبه شاهد افزایش 10 یا 15 درصدی پروازها و 10 درصد دیگر در روز چهارشنبه باشند.

او گفت: "آسمان اروپا در روندی آهسته و تدریجی بازگشایی خواهد شد. این تصمیم بر اساس مشاهده علمی و اصل عدم سازش بر سر ایمنی گرفته شده است."

صنعت هوانوردی می گوید از پنج روز قبل با بسته شدن آسمان به روی پروازها، ضررهای این صنعت به یک میلیارد دلار رسیده است.

کارشناسان می گویند که خاکستر وقتی در دمای خیلی بالا وارد توربین موتور می شود، می تواند به شیشه مذاب بدل شود و موتور را فلج کند.

با این حال کارشناسان گفته اند که این آتشفشان که روز چهارشنبه گذشته برای دومین بار در ماه جاری فوران کرد اکنون بیشتر بخار متصاعد می کند تا خاکستر.

دو شرکت عمده آلمانی لوفت هانزا و ایر برلین روز دوشنبه برای بازگرداندن هزاران مسافر سرگردان به آلمان از این ممنوعیت معاف شدند.

بلژیک روز گذشته گفت پرواز بر فراز آسمان این کشور از صبح سه شنبه شروع می شود.

"اتحادیه بین المللی حمل و نقل هوایی" (یاتا) پیشتر رهبران اروپایی را به دلیل عدم اقدام، سرزنش کرده و هرج و مرج جاری را مایه شرم ساری خوانده است.

مطالب مرتبط