ادامه هرج و مرج با از سرگیری پروازها

مسافران سرگردان
Image caption مسافران زیادی همچنان در فرودگاه های اروپا سرگردان مانده اند

علیرغم کاهش محدودیت پروازها در قاره اروپا همزمان با افت ظاهری فوران در آتشفشانی در ایسلند، هرج و مرج در جابجایی مسافران همچنان ادامه دارد.

روز سه شنبه پروازهایی از پاریس، آمستردام و فرانکفورت انجام شده است اما پرواز در آسمان آلمان و ایرلند هنوز با محدودیت همراه است.

بریتانیا فرودگاه های خود را از ساعت 21 سه شنبه شب به وقت گرینویچ باز کرده است.

درحالی که بیش از 95 هزار پرواز طی یک هفته گذشته در اروپا لغو شده است، مقام ها اخطار دادند که بازگرداندن و انتقال همه مسافران سرگردان ممکن است چند هفته وقت ببرد.

دانشمندان می گویند که آتشفشان اییافالایوکول اکنون بیشتر درحال تولید مواد مذاب است و توده خاکستر برخاسته از آن درحال انقباض است، هرچند وضعیت آن متغیر است.

برای دیدن میزان گسترش خاکستر در منطقه اینجا را کلیک کنید

ابراز شادمانی

سازمان ترافیک هوایی "یورو کنترل" که در بروکسل قرار دارد گفت انتظار دارد بیش از نیمی از 27500 پرواز روزانه اروپا تا پایان روز سه شنبه پرواز کرده باشند.

این سازمان گفت که امیدوار است ظرف چند روز آینده وضعیت پروازها به حالت عادی بازگردد.

مسافران خسته روز سه شنبه با شروع بعضی از پروازها در برخی فرودگاه ها با دست زدن و هورا کشیدن ابراز شادمانی کردند.

ایر فرانس نیز اعلام کرد که تمامی پروازهای راه دور خود را روز چهارشنبه شروع خواهد کرد، هرچند پروازهای میان برد در شمال اروپا همچنان معلق خواهد ماند.

نروژ نیز قرار است تا پایان روز سه شنبه تمام آسمان خود را به روی پروازها بگشاید.

آسمان فنلاند همچنان بسته است اما قرار بود پروازهای راه دور از دانمارک از سر گرفته شود. قرار است چندین فرودگاه دانمارک از جمله فرودگاه کپنهاگ صبح چهارشنبه برای شش ساعت باز شود.

آلمان اجازه انجام 800 پرواز در ارتفاع پایینتر را داد اما ممنوعیت باقی پروازها را تا نیمه شب تمدید کرد.

همه فرودگاه های اسپانیا باز هستند و دولت آن کشور پیشنهاد کرده است که سایر کشورها از فرودگاه مادرید به عنوان ترمینالی برای جابجایی مسافران استفاده کنند.

آسمان سوئیس و شمال ایتالیا بازگشایی شده و فرودگاه های ترکیه نیز فعال شده اند.

ناو بریتانیایی

حدود پانصد سرباز بریتانیایی که از افغانستان به بریتانیا باز می گشتند و به دلیل لغو پروازها سرگردان شده بودند اکنون توسط ناو سلطنتی اچ ام اس آلبیون از شمال اسپانیا حرکت کرده اند.

وقتی بریتانیا اعلام کرد به دلیل خاکسترهای آتشفشانی ایسلند پرواز بر فراز آسمان این کشور را ممنوع کرده است، سربازان مذکور به قبرس منتقل شدند.

کشتی اچ ام اس سیصد غیرنظامی بریتانیایی را نیز به بریتانیا باز می گرداند.

دولت بریتانیا می گوید ترتیبی داده است که اگر بریتانیایی های سرگردان شده به خاطر لغو پروازهای بین المللی خود را به بندرهای اروپایی دریای مانش برسانند، آنها را به این کشور بازگرداند.

وزرای حمل و نقل اتحادیه اروپا در تلاشی برای به دست گرفتن کنترل اوضاع سعی کرده اند سطح منطقه پرواز ممنوع را کاهش دهند.

سیم کالاس کمیسر امور ترابری اتحادیه اروپا این اتهام را که اتحادیه اروپا به کندی واکنش نشان داده رد کرد و گفت که جان مردم در خطر بوده است.

مطالب مرتبط