به روز شده:  12:28 گرينويچ - چهارشنبه 21 آوريل 2010 - 01 اردیبهشت 1389

آسمان اروپا به روی پروازها گشوده شد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

به دنبال تقریبا یک هفته فلج شدن پروازهای بین المللی به دلیل پخش خاکسترهای آتشفشانی ایسلند، حریم هوایی اروپا با آهستگی به روی تردد هواپیماها باز می شود.

"یورو کنترل"، سازمان نظارت کننده بر ترافیک هوایی اروپا می گوید انتظار دارد 75 درصد از بیست و هشت هزار پروازی که به طور هفتگی بر فراز آسمان اروپا انجام می گیرد، از سر گرفته شود.

در برخی از فرودگاه های اصلی اروپا مانند پاریس و مادرید صفوف طولانی از مسافر تشکیل شده است در حالی که برخی از شرکت های هواپیمایی اعلام کرده اند پروازهای خود را به فرودگاه هیتروی لندن، بزرگترین فرودگاه در قاره اروپا لغو کرده اند.

کارشناسان پرواز می گویند در حالی که حدود صد هزار پرواز تا کنون لغو شده، ممکن است هفته ها طول بکشد تا مسافرانی که باید سفر می کرده اند، سرانجام به مقصد خود برسند.

کارشناسان زمین لرزه می گویند فوران آتشفشان ایسلند در حال ضعیف شدن است.

برج کنترل پروازها در آلمان می گوید همه محدودیت هایی که در مورد انجام پروازها در آسمان این کشور به اجرا گذاشته شده بود، برداشته شود.

مسئولان پروازهای آلمان روز چهارشنبه (21 آوریل)، گفتند غلظت غبار و خاکستر آتشفشان در آسمان آلمان به طور چشمگیری کاهش یافته چون شرایط جوی تغییر کرده است.

مسئولان پرواز می گویند هزینه اختلال ناشی از فوران آتشفشان بالغ بر یک میلیارد و هفتصد میلیون دلار بوده است.

انجمن بین المللی شرکت های هواپیمایی، یاتا، امروز گفت ابعاد ضرر به این شرکت ها بزرگ است.

مسئولان پرواز گفته اند انتظار دارند از تجربه ممنوع شدن پروازها به دلیل خاکستر آتشفشانی درس لازم برای این صنعت گرفته شده باشد.

آنها بار دیگر از تصمیم بسته شدن حریم های هوایی اروپا انتقاد کرده و گفتند که اساس این تصمیم قابل تردید بوده است.

در همین حال، "ایکائو" (ICAO)، سازمان نظارت کننده بر پروازهای غیرنظامی وابسته به سازمان ملل متحد گفته درصدد است هدایت شبکه ای جهانی را برعهده بگیرد که برای تعیین سقف خطر پرواز در شرایط معلق بودن خاکسترهای آتشفشانی در هوا تشکیل شده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.