تغییر رویه برای از سرگیری پروازها

Image caption بخشی از مشکلاتی که تصمیم گیران در این رابطه با آن مواجه بودند محدودیت مشاهداتی بود که بر پایه آنها بتوان ارزیابی دقیقی از خطر ارائه داد

بعد از مشاوره بسیار با متخصصان در مورد این که آیا در صورت پایین بودن میزان خاکستر، خطری هواپیماها را تهدید می کند یا نه، محدودیت پروازها لغو شد.

سوالی که صنعت هواپیمایی مطرح می کند این است که چرا شش روز طول کشید تا مقام های هوانوردی غیرنظامی در سیاست خود تغییر رویه بدهند و چه اطلاعات جدیدی اخیرا به دست آورده اند که در گذشته نمی دانستند.

بخشی از مشکلاتی که تصمیم گیران در این رابطه با آن مواجه بودند محدودیت مشاهداتی بود که بر پایه آنها بتوان ارزیابی دقیقی از خطر ارائه داد.

چنین اتفاقاتی نادر هستند. بنابراین الویت در سیاستگذاری ها حفظ امنیت است و همچنین رعایت شرطی که سازنده تجهیزات هوایی مقرر کرده است - هواپیماها را حتی با وجود میزان کمی خاکستر در هوا نباید به پرواز درآورد.

اما وقتی ممنوعیت پروازها ادامه پیدا کرد، شمار مسافران سرگردان بالا رفت و همچنین هزینه های صنعت هوایی افزایش یافت، تصمیم گیران در این رابطه از سازندگان هواپیماها درخواست کردند تا بار دیگر مشخصات فنی را ارزیابی کنند.

بعد از آزمایش نوع خاکستر آتشفشان ایسلند و ارزیابی نتایج برخی آزمایش های هوایی، متخصصان این صنعت نتیجه گرفتند پرواز در مکان هایی که میزان غلظت خاکستر در آن پایین است مانعی ندارد. البته اینگونه پروازها با این شرط انجام می شوند که معاینه بدنه و بازرسی فنی هواپیما بیشتر از شرایط عادی انجام شود.

با وجود آنکه آستانه اعلام شده جدید، به معنای بازگشایی حریم هوایی بریتانیا بوده است، دفتر وابسته به هواشناسی همچنان به نظارت بر میزان غلظت خاکستر در هوا ادامه می دهد. در صورتی که میزان غلظت خاکستر هوا از آستانه جدید فراتر رود، بار دیگر حریم هوایی بسته خواهد شد.

دانشمندان همچنین فعالیت یک آتشفشان بسیار بزرگ تر را تحت نظر دارند، که در طول تاریخ بعد از فوران آتش فشان کنار خود، فوران کرده است. در صورت فوران این آتشفشان، غلظت خاکستری که اروپا را فرا می گیرد بسیار بیشتر خواهد بود و در نتیجه مشکلات بیشتری را ایجاد خواهد کرد. ویلی والش، مدیر عامل شرکت هواپیمایی بریتیش ایر ویز، گفت وقت برای تحلیل این اتفاق و کسب تجربه از آن، بسیار است. اما صرف بیان چنین جمله ای نشان می دهد که جستجو برای عوامل مقصر و قابل سرزنش آغاز شده است.

مطالب مرتبط