'حکم اعدام ساحر لبنانی احتمالا لغو می شود'

علی سباط
Image caption آقای سباط در سال 2008 در سفر زیارتی به عربستان دستگیر شد

وکیل علی سباط، یک مرد لبنانی که در عربستان سعودی به جرم سحر و جادو به اعدام محکوم شده است، می گوید که در پی فشار فشار مقام های بلندپایه لبنان بر عربستان، این حکم احتمالا لغو می شود.

می الخنسا روز چهارشنبه به خبرگزاری فرانسه گفت: "هنوز هیچ خبر رسمی نداریم. اما به نظر می رسد که آنها قصد لغو حکم را دارند."

او گفت این خبر را از ابراهیم نجار وزیر دادگستری لبنان شنیده است. آقای نجار پیشتر درباره این پرونده با سفیر عربستان در بیروت صحبت کرده بود.

می خنسا گفت: "او قول خبرهای خوب را داده بود. او قول داد که مشکلی نخواهد بود."

علی حسین سباط که کمتر از 50 سال دارد مجری یک برنامه محبوب تلویزیونی در لبنان بود که در آن به پیشگویی می پرداخت. در سال 2008 زمانی که او برای زیارت به عربستان سعودی رفته بود به اتهام جادوگری توسط پلیس مذهبی دستگیر شد.

آقای سباط در عربستان سعودی توسط هیچ وکیلی نمایندگی نمی شود، و خانم خنسا به عنوان مشاور حقوقی او و خانواده اش در لبنان عمل می کند.

برنامه های آقای سباط از طریق ماهواره در عربستان پخش می شد. به گفته خانم خنسا مقام های سعودی در جریان سفر زیارتی او برای او تله گذاشته اند.

خانم خنسا می گوید زمانی که آقای سباط در مدینه بود یک مامور مخفی پلیس اخلاق عربستان او را برای اجرای اعمال سحرآمیز اجیر کرد و بعد او را دستگیر کرد.

می خنسا می گوید که میشل سلیمان رئیس جمهوری لبنان و سایر مقام های بلندپایه این کشور به سعودی ها تاکید کرده اند که حرفه آقای سباط در خارج از عربستان امری متداول و قانونی است.

گروه حقوق بشر "عفو بین الملل" گفته است به نظر می رسد آقای سباط به خاطر "استفاده از حق خود برای آزادی بیان" محکوم شده باشد.

گروه های حقوق بشر عربستان سعودی را به خاطر محاکمه های دیگری از این نوع محکوم کرده اند.

در سال 2007 یک مصری که به عنوان داروساز در عربستان کار می کرد به جرم استعمال سحر و جادو برای جدا کردن یک زوج اعدام شد.

جادوگری در عربستان سعودی تعریف حقوقی مشخصی ندارد، اما طالع بینی و فال گیری به عنوان عملی غیراسلامی محکوم می شود.

با این حال ناظران می گویند که در پس ظاهر شدیدا متدین جامعه عربستان، خرافات موج می زند و عطش زیادی برای خدماتی مانند فال گیری وجود دارد.

مطالب مرتبط