به روز شده:  00:05 گرينويچ - پنج شنبه 22 آوريل 2010 - 02 اردیبهشت 1389

پروازها در اروپا به سوی عادی شدن می رود

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

پس از شش روز اختلال وسیع و بی سابقه در سفرهای هوایی، سازمان کنترل ترافیک هوایی اروپا می گوید که وضعیت پروازها در روز پنجشنبه "تقریبا صد در صد" عادی خواهد شد.

خطوط هوایی روز چهارشنبه پروازهای خود در سراسر اروپا را از سر گرفتند به طوری که اکثر پروازها طبق برنامه انجام شد.

اما در پی قطع تقریبا کامل پروازها از روز چهارشنبه گذشته به دلیل وجود غبار خاکستر برخاسته از آتشفشانی در ایسلند، هنوز ده ها هزار مسافر در سراسر جهان سرگردان هستند.

صنعت هوانوردی می گوید که یک میلیارد و 700 میلیون دلار ضرر دیده است و خواستار دریافت غرامت از دولت های اروپایی است.

جیووانی بیسینانی، مدیر اتحادیه بین المللی حمل و نقل هوایی (یاتا)، گفته است که آثار این هرج و مرج برای صنعت هوانوردی "ویرانگر" بوده است و دولت ها باید "با قبول مسئولیت خود" به خطوط هوایی کمک کنند.

روز چهارشنبه حدود 90 درصد از سطح عادی پروازها در فرودگاه هیتروی لندن انجام شد.

همچنین موقتا اجازه داده شد تعداد زیادی پرواز شبانه انجام شود تا مسافرانی که سرگردان مانده اند تخلیه شوند.

"یورو کنترل" اعلام کرد که پروازهای اروپا-آمریکا به سطح عادی بازگشته است، به طوری که 338 پرواز روز چهارشنیه از آمریکا وارد اروپا شد.

شرکت لوفت هانزای آلمان گفت که روز پنجشنبه حدود 1800 پرواز که ظرفیت کامل این خط است انجام خواهد داد درحالی که روز چهارشنبه تنها 700 پرواز انجام داده بود.

21 آوریل، مسافران در فرودگاه جی اف کی نیویورک در انتظار پرواز به بروکسل

مسافران در فرودگاه جی اف کی نیویورک در انتظار پرواز به بروکسل

ایر فرانس می گوید که پروازهای خروجی راه دور آن اکنون به حالت عادی بازگشته است هرچند خدماتش در بخش هایی از شمال اروپا همچنان معلق است.

دانمارک، نروژ و سوئد که قبلا بیش از سایر کشورها دستخوش خاکستر آتشفشانی بودند اکنون آخرین ممنوعیت پروازها را لغو کرده اند.

بخش هایی از فنلاند و بعضی از جزایر دورافتاده اسکاتلند هنوز با محدودیت روبرو هستند.

'بیش از حد محتاط'

ممنوعیت پروازها به این دلیل از سوی اکثر کشورهای اروپایی اعمال شد که خاکستر اگر در دمای بالا وارد موتور هواپیما شود به شیشه مذاب بدل می شود و موتور را فلج می کند.

به همین دلیل بیش از 95 هزار پرواز در شش روز منتهی به چهارشنبه لغو شد.

بعضی از خطوط هوایی روزهای شنبه و یکشنبه پروازهای آزمایشی انجام دادند و خواستار رفع محدودیت ها شدند زیرا به گفته آنها هواپیماها در این پروازهای آزمایشی آسیبی ندیدند.

محدودیت ها پس از ملاقات وزرای حمل و نقل اتحادیه اروپا در روز دوشنبه کاهش داده شد، و آزمایش ها نشان داد که چگالی خاکستر موجود در هوا به اندازه کافی برای پرواز کردن پایین بود.

لرد آدونیس وزیر حمل و نقل بریتانیا اذعان کرده است که ناظران اجرای مقررات ایمنی در رسیدگی به بحران بیش از حد محتطاط بوده اند.

در ایسلند سازمان های دولتی روز چهارشنبه اعلام کردند که آتشفشانی که عامل این اوضاع بود تقریبا 80 درصد از توان خود را از دست داده است، هرچند وضعیت آن همچنان متغیر است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.