اخطار آمریکا به سوریه در مورد ادعای انتقال اسکاد

جفری فلتمن
Image caption جفری فلتمن قبلا سفیر آمریکا در لبنان بود

یک مقام بلندپایه آمریکایی نسبت به پیامدهای جدی برای سوریه در صورت تایید ادعاهای مربوط به ارسال موشک های میان برد اسکاد برای حزب الله لبنان اخطار داده است.

جفری فلتمن دستیار وزیر خارجه آمریکا گفت "هنگام بررسی این مساله همه گزینه ها روی میز خواهد بود."

اما او نگفت آیا آمریکا انتقال این موشک ها از سوریه به حزب الله را تایید کرده است یا نه.

نخست وزیر لبنان این ادعا را که ابتدا از سوی اسرائیل مطرح شد رد کرده و گفته است به نظر می رسد تلاشی برای یافتن بهانه ای برای حمله ای نظامی باشد.

سعد حریری گفت: "تهدیدها در این باره که لبنان اکنون موشک های عظیم دارد شبیه به آنچیزی است که در مورد سلاح های کشتار جمعی در عراق گفته می شد."

حزب الله در سال 2006 درگیر جنگی 34 روزه با اسرائیل بود که طی آن 1200 نفر از مردم لبنان که بیشتر آنها غیرنظامی بودند کشته شدند. حدود 160 اسرائیلی عمدتا شامل نظامیان نیز از تلفات آن درگیری بودند.

قعطنامه 1701 شورای امنیت سازمان ملل که به آن مناقشه پایان می داد شامل تحریم تسلیحاتی علیه گروه های غیردولتی لبنان می شد.

آمریکا پیشتر در هفته جاری ضمن ابراز نگرانی نسبت به هرگونه انتقال موشک اسکاد توسط سوریه به حزب الله لبنان گفته بود نمی تواند تایید کند چنین انتقالی انجام شده باشد.

آقای فلتمن که بلندپایه ترین مقام وزارت خارجه آمریکا در امور خاور میانه است روز چهارشنبه پیش از شهادت دادن در برابر کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، گفت که این کشور "طیف کاملی از ابزارهای" موجود را برای وادار کردن سوریه به معکوس کردن روند انتقال موشک های بالستیک به حزب الله بررسی خواهد کرد.

آقای فلتمن تایید نکرد آیا آمریکا می داند موشک های اسکاد تحویل داده شده است یا نه، اما گفت "این اقدامی آتش افروزانه و تحریک آمیز" خواهد بود.

او گفت: "آمریکا قبلا نشان داده است که ما توانایی اقدام کردن داریم. انتظار من این است که هنگام بررسی این مساله همه گزینه ها روی میز خواهد بود."

کیم غطاس خبرنگار بی بی سی در واشنگتن می گوید که این اخطار با یک "اگر" همراه است، اما اخطاری جدی است و این زبانی است که آمریکا معمولا فقط در مورد ایران به کار می برد و معمولا به معنی بررسی اقدام نظامی است.

خبرنگار ما می گوید این همچنین مؤید این مساله است که آمریکا نگران وضعیتی است که می تواند با بی ثباتی همراه شود.

مقام های ارشد آمریکایی به بی بی سی گفته اند به اعتقاد آنها سوریه سلاح های پیشرفته تری در اختیار حزب الله گذاشته است.

تحلیلگران می گویند اگر شاخه نظامی حزب الله با کمک پشتیبانان خود، ایران و سوریه، به موشک های بالستیک دست یابد به طور بالقوه می تواند توازن قدرت در منطقه را به هم بزند و همه اسرائیل را در تیررس قرار دهد.

دولت سوریه گفته است که این اتهامات "ساختگی" است.

دولت آمریکا پیشتر زهیر جبور، یکی از دیپلمات های ارشد سوریه در واشنگتن را فراخوانده بود تا رسما نگرانی ایالات متحده را ابلاغ کند.

موشک میان برد اسکاد که ابتدا توسط اتحاد جماهیر شوروی سابق تولید شد، در مدل های مختلف وجود دارد.

مطالب مرتبط