فو راسموسن: لازم است ناتو توان هسته ای خود را حفظ کند

Image caption دبیرکل ناتو خواستار همکاری بیشتر کشورهای عضو در زمینه دفاع موشکی شد

آندرس فو راسموسن، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، روز پنجشنبه (22 آوریل)، گفت تا زمانی که رژیم های سرکش یا گروه های تروریستی قادرند برای کشورهای عضو این پیمان خطر هسته ای باشند، این سازمان نباید جنگ افزارهای هسته ای خود را کنار بگذارد.

آقای فو راسموسن در آستانه برگزاری جلسه ای از وزرای امور خارجه ناتو در استونی بار دیگر گفت می خواهد کشورهای عضو این سازمان در مورد سیستم دفاع موشکی همکاری بیشتری داشته باشند.

او گفت امیدوار است پیش از اجلاس آتی ناتو که قرار است در ماه نوامبر برگزار شود، در این زمینه پیشرفت هایی حاصل شده باشد.

از جمله موضوعاتی که قرار بوده وزرای خارجه ناتو در شهر "تالین" استونی در دو روز گردهمایی خود به آن بپردازند، سیاست هسته ای این سازمان، دفاع موشکی و مسائل اضطراری افغانستان است.

نیک چایلدز، گزارشگر بی بی سی در امور امنیتی می گوید چند سالی بود که ناتو در باره سیاست هسته ای خود جلسه بحث و بررسی تشکیل نداده بود.

به دنبال منعقد شدن پیمان کاهش جنگ افزارهای هسته ای میان آمریکا و روسیه و همچنین تحولات اخیری که در عرصه کنترل تسلیحات صورت گرفته است، شماری از کشورهای عضو ناتو، خواستار آن شده اند که این سازمان موضع هسته ای خود را بازنگری کند.آلمان در خط اول این کشورهاست.

وجود حدود 200 سلاح هسته ای آمریکا با برد کوتاه که در پنج کشور عضو ناتو در اروپا مستقر است، یکی از موضوعات مشکل ساز بوده است.

اما آقای فو راسموسن امروز گفت با این که به دنیایی عاری از تسلیحات هسته ای معتقد است، این سازمان به تجهیزات هسته ای معتبر که بتواند مانع از حملات شود، نیاز دارد.

او گفت: "تا زمانی که احتمال دارد رژیم های سرکش یا گروه های تروریستی ما را با خطر هسته ای مواجه کنند، ناتو باید توان هسته ای خود را حفظ کند. به همین دلیل ما همچنین به سیستم دفاع موشکی کارآمد که قادر است همه کشورهای عضو را در برابر حملات احتمالی مصون کند، نیاز داریم."

گزارشگر بی بی سی می گوید ناتو هدف و مفهوم استراتژیکی جدید و همچنین برقراری ارتباط با روسیه را - که خود دارای حدود سه هزار سلاح هسته ای برد کوتاه است - دنبال می کند.

ظاهرا بازنگری سیاست هسته ای و همچنین دفاع موشکی ناتو با توجه به هدفی انجام می گیرد که ذکر شد.

به گفته گزارشگر بی بی سی این مسائل، مجموعه ای پیچیده، به یکدیگر مرتبط و بالقوه دشوار است.

مطالب مرتبط