ارمنستان عادی سازی روابط با ترکیه را متوقف کرد

رهبران ترکیه و ارمنستان
Image caption روسای جمهوری ترکیه و ارمنستان سال گذشته دیدار کردند

ائتلاف حاکم ارمنستان می گوید مانع تصویب تفاهم نامه عادی سازی روابط با ترکیه در پارلمان این کشور خواهد شد.

این ائتلاف اعلام کرد از آنجایی که ترکیه تصویب این تفاهم نامه را به تعیین وضع قره باغ علیا مشروط کرده است، این کشور نیز آن را تصویب نخواهد کرد.

ترکیه و ارمنستان سال گذشته پس از سال ها خصومت بر سر کشتار دسته جمعی ارامنه به دست ترکیه عثمانی در جریان جنگ جهانی اول در جهت عادی سازی روابط اقدام کردند.

روسای جمهوری دو کشور سال گذشته برای اولین بار دیدار کردند.

در این حال، رجب طیب اردوغان تصویب تفاهم نامه عادی سازی روابط در پارلمان این کشور را به حل اختلاف ارمنستان با جمهوری آذربایجان بر سر منطقه قره باغ علیا مشروط کرده است.

ائتلاف حاکم در ارمنستان با صدور بیانیه ای در اعتراض به موضع ترکیه اعلام کرد: "اکثریت مجلس ارمنستان، بیانیه های ترکیه در روزهای گذشته را غیرقابل قبول می داند زیرا مجددا تصویب تفاهم نامه های بین ترکیه و ارمنستان را به طور مستقیم به حل موضوع قره باغ علیا مربوط دانسته است."

ترکیه در سال ۱۹۹۳ در اعتراض به درگیری نظامی ارمنستان با جمهوری آذربایجان بر سر این منطقه، مرزهای خود را با ارمنستان بست.

قره باغ علیا در خاک جمهوری آذربایجان قرار دارد ولی اکثر ساکنان آن ارمنی هستند.

جنگ بر سر قره باغ علیا در پی فروپاشی شوروی رخ داد و هزاران تن جان خود را از دست دادند.

دو طرف در سال ۱۹۹۴ قرارداد آتش بس امضا کردند که بر اساس آن، کنترل قره باغ در اختیار ارمنستان باقی ماند.

ترکیه و ارمنستان در سال ۲۰۰۹ میلادی با امضای یک قرارداد تاریخی، با برقراری روابط پس از یک قرن خصومت موافقت کردند.

ارمنستان از ترکیه خواسته است که کشتار اقلیت ارمنی به وسیله حکومت عثمانی را به عنوان "نسل کشی" به رسمیت بشناسد، ولی دولت های مختلف ترکیه همواره با این موضوع مخالفت کرده اند.

حکومت عثمانی در جریان جنگ جهانی اول اقلیت ارمنی را به زور به شرق آناتولی کوچ داد و در جریان این جا به جایی دست کم صدها هزارتن به وسیله نظامیان یا در اثر گرسنگی و بیماری جان باختند.

تاکنون بیشتر از ۲۰ کشور این رخداد را به عنوان "نسل کشی" به رسمیت شناخته اند.

مطالب مرتبط