استمداد نخست وزیر یونان برای مقابله با بحران اقتصادی

پاپاندرئو
Image caption آقای پاپاندرئو از اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول درخواست کمک کرد

نخست وزیر یونان برای خارج شدن از بحران اقتصادی کشورش از اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول در خواست کمک کرد.

جرج پاپاندرئو، نخست وزیر یونان خواستار آن شد که با استفاده از برنامه نجات مالی اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول، از وضعیت نا بسامان اقتصادی نجات پیدا کند.

در پی این درخواست آقای پاپاندرئو مذاکراتی هم در این رابطه با مقامات کشورهای اروپایی و صندوق بین المللی پول صورت گرفت.

اینها همه یک روز پس از آن اتفاق افتاد که آمار رسمی، کسری بودجه یونان را بیش از آنچه انتظار می رفت نشان داد. بر اساس این آمار، کسری بودجه یونان به 6/13 درصد تولید نا خالص ملی رسیده است.

آقای پاپاندرئو پیش از سفر به واشنگتن برای دیدار با مقامات صندوق بین المللی پول به جزیره کاستلوریزو می رود تا با رییس بانک مرکزی اروپا ژان کلود تریشه هم دیدار کند.

یونان که درگیر بدهکاری 300 میلیارد یورویی است، برای نجات پیدا کردن از وضع موجود، تنها امسال به 45 میلیارد یورو نیاز دارد.

برنامه نجات مالی برای کمک کردن به اعضای اتحادیه اروپا به هنگام درگیری با بحران های اقتصادی و بدهکاری های سنگین در نظر گرفته شده است.

اواسط ماه آوریل سال جاری وزرای امور مالی کشورهای اروپایی موافقت کردند به طور اضطراری تا 30 میلیارد یورو به یونان پرداخت کنند.

به موجب این توافق قرار شد در صورتی که یونان برای پرداخت بدهی های خود درخواست کمک مالی کند، اتحادیه اروپا وام و تضمین های لازم را برای این کشور فراهم کند.

مطالب مرتبط