به روز شده:  14:39 گرينويچ - شنبه 24 آوريل 2010 - 04 اردیبهشت 1389

مراسم یادبود کشتار ارامنه برگزار شد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

ارامنه سراسر جهان امروز ۲۴ آوریل در مراسم یادبود نود و پنجمین سالگرد کشتار اجداد خود در ترکیه عثمانی شرکت کرده اند.

در ایروان، پایتخت ارمنستان دهها هزار نفر از مردم این کشور با حضور در بنای یادبود این کشتارها، نسبت به قربانیان ادای احترام کرده اند.

در این مراسم سرژ سرکیسیان، رئیس جمهور ارمنستان و مقام های بلندپایه دولتی، مذهبی و سفرای کشورهای خارجی حضور داشتند.

در ترکیه نیز برای اولین بار مراسمی برای بزرگداشت قربانیان این کشتارها برگزار شده است. بیش از شصت روشنفکر ترک از شهروندان این کشور خواسته اند تا در تظاهرات آرام که در چند نقطه مهم شهر استانبول برگزار می شود، شرکت کنند.

اتحادیه حقوق بشر ترکیه مشتمل بر دهها سازمان و گروه حقوق بشری این کشور نیز از مردم برای شرکت در این مراسم دعوت کرده بود.

روشنفکران ترکیه با انتشار بیانیه و راه اندازی سایت اینترنتی از مردم این کشور دعوت کرده اند تا برای ادای احترام به کشته شدگان در چند نقطه از استانبول مانند میدان تقسیم و ایستگاه قطار حیدرپاشا حضور یابند.

در زمان ترکیه عثمانی از این ایستگاه قطار برای اخراج اولین گروه از ارامنه، شامل رهبران ارمنی استانبول استفاده شد که تنها عده کمی از آنها زنده ماندند.

نزدیک به ۲۰ کشور و چند سازمان بین المللی و تعداد زیادی از مورخان غربی این کشتار را قتل عام نامیده اند. ترکیه این اتهام را رد می کند و می گوید که گروهی از ارامنه و ترک ها در شرایط بحرانی حاکم بر جنگ جهانی اول به دلایل مختلف از جمله بیماری و گرسنگی کشته شدند.

روسیه، کانادا، اوروگوئه، شیلی، آرژانتین، لبنان، بلژیک، یونان، ایتالیا، واتیکان، فرانسه، سوئیس، اسلواکی، هلند، لهستان، لیتوانی و قبرس از جمله کشورهایی هستند که این کشتارها را به عنوان "قتل عام" به رسمیت شناخته اند.

توقف عادی سازی روابط

مراسم امسال ۲۴ آوریل، دو روز پس از آن صورت می گیرد که ارمنستان روند عادی سازی روابط با ترکیه را به حالت تعلیق در آورد. آقای سرکیسیان در مراسم یابود کشته شدگان گفت دولت ترکیه سعی کرده مفاد قراردادی را که سال پیش دو کشور برای عادی سازی روابط امضاء کرده بودند، تغییر دهد.

توافق نامه ای که دو کشور، مهر ماه سال پیش در سوئیس با حضور هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا امضا کردند، برای اجرایی شدن نیاز به تائید مجالس دو کشور داشت.

ترکیه پس از امضاء این توافق نامه، برای تائید آن از سوی مجلس ترکیه شروطی از جمله عقب نشینی نیروهای ارمنی از مناطقی از خاک جمهوری آذربایجان تعیین کرد که این اقدام با واکنش ارمنستان مواجه شد.

ترکیه اگر چه در زمره اولین کشورهایی قرار داشت که استقلال ارمنستان را پس از فروپاشی شوروی سابق به رسمیت شناخت اما در سال ۱۹۹۳ در حمایت از جمهوری آذربایجان در مناقشه قره باغ مرزهای خود را به روی ارمنستان بست.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.