نخست وزیر تایلند درخواست مخالفان را رد کرد

مخالفان دولت تایلند
Image caption معترضان قرمزپوش، پیشتر خواستار استعفای نخست وزیر و برگزاری انتخابات مجدد بودند

براساس گزارش های دریافتی از تایلند، آبهیسیت وجاجیوا، نخست وزیر تایلند تقاضای مخالفان دولت را که با هدف حل بحران طولانی مدت سیاسی در این کشور ارائه شده بود، رد کرد.

مخالفان دولت در تایلند که به قرمز پوش ها شهرت دارند و هفته هاست که با تظاهراتشان بخشی از بانکوک، پایتخت این کشور را فلج کرده اند، روز گذشته اعلام کردند در صورتی که نخست وزیر به جای انحلال فوری پارلمان، طی سی روز این اقدام را انجام دهد، دست از اعتراض خواهند کشید.

نخست وزیر تایلند گفته است که او تقاضاهای گروهی را که متوسل به خشونت و ارعاب شده اند، قبول نمی کند.

به گفته نخست وزیر تایلند ، انحلال پارلمان تنها در صورتی انجام می گیرد که منافع کل کشور در میان باشد نه فقط منافع معترضان .

حال رهبران جنبش قرمز پوش گفته اند بیم آن دارند که نیروهای دولتی با توسل به زور آنها را از مقرشان در بانکوک خارج کنند.

به گفته یکی از رهبران معترضان ، براساس اطلاعاتی که از طرف نیروهای امنیتی طرفدار مخالفان به خارج درز کرده ، دولت در حال حاضر در تدارک سرکوب مخالفان است.

یکی از سخنگویان ارتش تایلند پیشتر گفته بود که باید با آن چه از آن به عنوان نفوذ تروریست ها در میان مردم یاد شده، مقابله شود، اما در عین حال افزوده بود که به دلیل حضور شمار زیادی زن و کودک درمیان معترضان شرایط برای هر گونه عملیاتی علیه معترضان مناسب نیست.

به گفته خبرنگار بی بی سی در بانکوک ، امید زیادی برای ایجاد صلحی احتمالی برای خروج از این بحران وجود ندارد و تنش ها بار دیگر در این شهر بالا گرفته است.

براساس گزارش ها قرار است فردا نخست وزیر تایلند و فرمانده ارتش این کشورمشترکا در برنامه هفتگی تلویزیون شرکت کرده و جزییات بیشتری درمورد در خواست اخیر مخالفان و حوادث جاری در این کشور ارائه دهند.

نخست وزیر تایلند پیشتر پیشنهاد کرده بود که انتخابات در پایان سال جاری میلادی برگزار شود. که این زمان یک سال زودتر از روال معمول برگزاری انتخابات در این کشور است.

این در حالی است که معترضان قرمز پوش پیشتر خواستار استعفای فوری آبهیسیت وجاجیوا ، نخست وزیر تایلند و برپایی انتخابات جدید در این کشور شده بودند.

بسیاری از معترضان از حامیان نخست وزیر پیشین این کشور تاکسین شیناوترا هستند که در سال ۲۰۰۶ میلادی در پی یک کودتای نظامی از کار برکنار شد.

تلاش دولت برای سرکوب معترضان تاکنون به کشته شدن ۲۳ نفر و مجروح شدن بیش از ۸۰ نفر انجامیده است.

مطالب مرتبط