تاکید صندوق بین المللی پول بر کمک به یونان

Image caption رئیس صندوق بین المللی پول با وزیر دارایی یونان دیدار کرد

دومینیک استراوس کان، رئیس صندوق بین المللی پول، گفته است که مردم یونان نباید از برنامه این نهاد برای کمک به رفع بحران مالی یونان هراس داشته باشند.

اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول (آی ام اف) در حال مذاکره برای نهایی کردن شرایط وامی به ارزش تقریبی ۴۵ میلیارد یورو (حدود ۶۰ میلیارد دلار) به یونان هستند.

یونان جمعه (۲۳ آوریل) از اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول برای پرداخت بدهی های کلان خود تقاضای کمک کرد.

احزاب مخالف دولت یونان و شماری از اتحادیه های کارگری با این درخواست به شدت مخالفت کرده اند و قصد برگزاری راهپیمایی های اعتراض آمیز دارند.

صندوق بین المللی پول معمولا در ازای اعطای وام های کم بهره به کشورها خواهان کاهش برنامه های پر هزینه دولت و صرفه جویی های عمومی می شود که دست کم در کوتاه مدت فشار اقتصادی بر مردم را افزایش می دهد.

دومینیک استراوس کان، شنبه (۲۴ آوریل) در کنفرانس مطبوعاتی صندوق بین المللی پول در واشنگتن، پایتخت آمریکا، گفت: "شهروندان یونان نباید از آی ام اف بترسند."

او ادامه داد: "ما آنجا هستیم تا کمک کنیم."

جورج پاپاکونستانتینو، وزیر دارایی یونان، شنبه در واشنگتن با رئیس صندوق بین المللی پول گفتگو کرد.

او در حاشیه نشست کشورهای عضو این سازمان همچنین با مقام های اقتصادی اروپا و آمریکا دیدار کرد.

تیموتی گایتنر، وزیر خزانه داری آمریکا از صندوق بین المللی پول، اتحادیه اروپا و دولت یونان خواست هرچه سریع تر برای مقابله با بحران بدهی های یونان اقدام کنند.

آمریکا نگران سرایت بحران یونان به سایر کشورهایی است که از واحد پول یورو استفاده می کنند، تحولی که به باور برخی ناظران می تواند اقتصاد جهان را تهدید کند.

اوایل ماه جاری میلادی کشورهای عضو اتحادیه اروپا موافقت کردند یک وام اضطراری به ارزش ۳۰ میلیارد یورو برای سال اول در اختیار یونان قرار دهند. صندوق بین المللی پول نیز قرار است حداقل ۱۰ میلیارد یورو به این کشور کمک کند.

شرایط این وام ها هنوز قطعی نشده است.

اما مخالفت های زیادی در اروپا درباره این کمک ابراز شده و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان گفته است "شرایط بسیار سختی" اعمال خواهد شد و یونان باید طرح روشنی برای پس انداز و پرداخت بدهی های خود داشته باشد.

یونان تدابیری مانند کاهش حقوق کارکنان دولت و افزایش مالیات ها اتخاذ کرده که با موجی از اعتصابات و مخالفت های عمومی در این کشور مواجه بوده است.

مطالب مرتبط