به روز شده:  15:14 گرينويچ - 25 آوريل 2010 - 05 اردیبهشت 1389

تظاهرکنندگان در لبنان خواستار نظام سکولار شدند

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

روز یکشنبه (25 آوریل)، هزاران نفر در بیروت، پایتخت لبنان راهپیمایی کرده و خواستار اصلاح نظام فرقه گرا در این کشور شده اند.

بر اساس قوانین فعلی لبنان پیروان ادیان مختلف در لبنان اجازه ندارند با یکدیگر ازدواج کنند و مقام های سیاسی بین فرقه های خاص مذهبی تقسیم شده است.

تظاهرکنندگان در پاسخ به حرکتی گروهی که در سایت های اجتماعی اینترنت آغاز شده است، امروز در بیروت گرد آمدند.

لبنان به هجده فرقه مختلف تقسیم شده است و فقط مقام های مذهبی اجازه دارند ثبت احوال (تولد، ازدواج و مرگ) را انجام دهند. آنها همچنین در مورد ارث تصمیم گیری می کنند.

اختیارات این مقام ها باعث شده است که شهروندان لبنان از حقوق متفاوتی برخوردار باشند.

راهپیمایی صدها نفر به سمت پارلمان لبنان، که شمار زیادی از آنها فعال مدافع حقوق مدنی بوده اند، رخدادی بی سابقه در این کشور قلمداد می شود.

معترضان از همه مردم این کشور خواسته اند کمک کنند نظام فرقه ای که در لبنان حکمفرماست و به گفته آنها باعث تفرقه در این کشور شده، با نظامی سکولار عوض شود.

سازماندهندگان این راهپیمایی می گویند وقت آن رسیده است که معنی لبنانی بودن بار دیگر تعریف شود.

تظاهرکنندگان جاده اصلی منتهی به پارلمان را مسدود کرده و با تکان دادن پرچم لبنان شعار سر داده اند "ما سکولاریسم می خواهیم." در همین حال تدابیر امنیتی در لبنان افزایش یافته است.

معترضان در پاسخ به دعوتی در شبکه های اجتماعی در اینترنت دست به راهپیمایی زده اند

یکی از رهبران این راهپیمایی، که توسط جنبشی مستقل به نام "غرور لائیک" برنامه ریزی شده است، برای تظاهرکنندگان سخنرانی کرده است.

در حالی که پلیس برای جلوگیری از پیشروی معترضان و نزدیک شدن آنها به ساختمان پارلمان مانع ایجاد می کرد، او گفت: "تغییر باید از میان مردم بجوشد. فقط این ما شهروندان هستیم که می توانیم باعث تغییر شویم."

بنا به گزارش خبرگزاری ها بیش از دو هزار نفر در این تظاهرات شرکت داشته اند.

کیندا حسن، یکی از سازمان دهندگان راهپیمایی امروز به خبرگزاری رویترز گفت: "ما نمی توانیم در کشوری زندگی کنیم که آنها کرسی های وزارت را بنا به مذهب تقسیم می کنند نه شایستگی."

ناتالیا آنتلاوا، گزارشگر بی بی سی در بیروت به نقل از سازمان دهندگان اعتراضات امروز می گوید در لبنان سکولار بودن نسبت به این که فرد از چه مذهبی است - مسلمان، مسیحی، کاتولیک، ارتدوکس، شیعه و سنی - در درجه دوم اهمیت قرار دارد.

به گفته گزارشگر بی بی سی در لبنان، یک مسلمان اجازه ندارد فرزندی را از پرورشگاه انتخاب کند، مسیحیان "مارونی" اجازه ندارند طلاق بگیرند و اعضای فرقه های حق ندارند با یکدیگر ازدواج کنند. زندگی مشترک بدون عقد مذهبی نیز غیرممکن است.

دولت لبنان نیز یک پارچه نیست. از زمان استقلال این کشور در سال 1943، رئیس جمهوری لبنان همواره مسیحی مارونی بوده، نخست وزیر او یک مسلمان سنی مذهب و رئیس مجلس نیز شیعه است.

حامیان این نظام می گویند که منحصر به فرد بودن آن باعث شده که همه جوامع مذهبی در اداره لبنان سهم داشته باشند.

اما شمار جوانان لبنانی که به نقاط ضعف این نظام - بی ثباتی مزمن، دولت مرکزی ضعیف و تنش های فرقه ای که در گذشته باعث جنگ داخلی شده است - اشاره دارند، رو به افزایش بوده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.