روسیه وزیر کشور دولت سابق قرقیزستان را تحویل دولت جدید داد

تظاهرات بیشکک
Image caption احتمالا وزیر کشور سابق در ارتباط با حمله پلیس به تظاهرکنندگان تحت تعقیب است

روسیه وزیر کشور دولت سابق قرقیزستان را به مقامات امنیتی این کشور تحویل داده است.

روز دوشنبه، 6 اردیبهشت (26 آوریل)، سازمان امنیت ملی قرقیزستان اعلام کرد که روسیه طی دو روز اخیر مولدوموسی کونگاتتیف، وزیر کشور در دولت سابق را که با اتهاماتی مواجه بوده به قرقیزستان تحویل داده و این شخص در بازداشت به سر می برد.

در این اطلاعیه به اتهامات آقای کوتگاتیف، که سمت وزارت کشور در دولت قربان بیگ باقی یف، رئیس جمهوری برکنار شده را بر عهده داشت، اشاره ای نشده است.

اوایل ماه آوریل، آقای باقی یف که به تقلب در انتخابات ریاست جمهوری متهم بود، در پی تظاهرات گسترده خیابانی از کار برکنار شد و به خارج از کشور گریخت و در حال حاضر در جمهوری بلاروس اقامت دارد.

در جریان نا آرامی های منجر به سقوط دولت سابق، مولدوموسی کونگاتیف برای آرام کردن اوضاع در شهر تلاس به این شهر اعزام شد اما هدف حمله تظاهرکنندگان قرار گرفت که او را به شدت زخمی کردند.

اگرچه مقامات دولت جدید قرقیزستان در مورد اتهاماتی که علیه وی مطرح است توضیحی نداده اند اما گفته می شود که در جریان تظاهرات ضد دولت قربان بیگ باقی یف دست کم هشتاد و پنج نفر از تظاهرکنندگان توسط نیروهای امنیتی کشته شدند.

منابع دولت سابق گفته اند که شماری از ماموران دولتی نیز هدف حمله معترضان قرار گرفتند و زخمی شدند.

ممکن است دولت انتقالی قرقیزستان، که در پی سقوط دولت آقای باقی یف زمام امور را در دست گرفته، در نظر داشته باشد وزیر کشور سابق را به دلیل مسئولیت نهایی اقدامات نیروهای امنیتی و انتظامی تحت پیگرد قرار دهد.

همچنین برادر آقای باقی یف نیز که در زمان زمامداری برادرش فرماندهی گارد ویژه ریاست جمهوری را بر عهده داشت، در ارتباط با همین اتهام تحت تعقیب قرار دارد و حکم بازداشت او صادر شده است.

مطالب مرتبط