رئیس جمهوری سابق قرقیزستان به کشتار مخالفان متهم شد

باقی یف
Image caption باقی یف همچنان خود را رئیس جمهوری قانونی قرقیزستان تلقی می کند

دولت انتقالی قرقیزستان رئیس جمهوری سابق این کشور را به سازماندهی کشتار مخالفان متهم کرده است.

روز سه شنبه، 7 اردیبهشت (27 آوریل)، گزارش شد که دولت انتقالی قرقیزستان مصونیت سیاسی قربان بیگ باقی یف، رئیس جمهوری برکنار شده این کشور را لغو کرده و با متهم ساختن آقای باقی یف به صدور دستور کشتار مردم، در صدد ارسال درخواست استرداد او از کشور بلاروس است.

اوایل ماه جاری قربان بیگ باقی یف، که به تقلب در انتخابات ریاست جمهوری متهم بود، در پی تظاهرات گسترده خیابانی از کار برکنار شد و به خارج گریخت و در حال حاضر در جمهوری بلاروس اقامت دارد.

پس از تصرف مراکز اصلی دولتی به دست تظاهرکنندگان، رهبران مخالف دولت انتقالی را با برنامه ای برای اصلاح قانون اساسی و برگزاری انتخابات آزاد تشکیل دادند.

به گفته مقامات دولت انتقالی، در جریان تظاهرات مخالفان علیه دولت قربان بیگ باقی یف، دست کم هشتاد و پنج نفر در درگیری با ماموران امنیتی کشته و چند صد تن دیگر زخمی شدند.

بستگان کشته شدگان این تظاهرات در روزهای اخیر با تحصن در برابر سفارت بلاروس در بیشکک، پایتخت قرقیزستان، خواستار استرداد فوری آقای باقی یف برای محاکمه و مجازات شده اند.

قربان بیگ باقی یف که سه شنبه گذشته وارد بلاروس شد، گفت که همچنان خود را رئیس جمهوری منتخب و مشروع قرقیزستان می داند و مقامات بلاروس نیز از او با عنوان "مهمان" این کشور یاد کردند.

آقای باقی یف گفته است که تا زمانی که استعفانامه ای را برای بررسیئ و تصویب به پارلمان قرقیزستان ارسال نکند، و این استعفانامه تصویب نشود، رئیس جمهوری قانونی این کشور محسوب می شود.

باغ وحش خصوصی

با وجود اینکه در زمان زمامداری آقای باقی یف، از روسیه به عنوان حامی دولت او یاد می شد، اما در حال حاضر، روسیه حمایتی از وی به عمل نمی آورد.

Image caption باقی یف به سازماندهی برخورد خشونت آمیز با مخالفان متهم است

روز دوشنبه سازمان امنیت ملی قرقیزستان اعلام کرد که مقامات روسی وزیر کشور در دولت آقای باقی یف را که با اتهاماتی در ارتباط با تظاهرات منجر به سقوط دولت سابق مواجه بود به قرقیزستان تحویل داده اند.

هر دو کشور روسیه و آمریکا دارای پایگاه های نظامی در قرقیزستان هستند و به ظاهرا دولت انتقالی در نظر دارد قراردادهای مربوط به هردو پایگاه را تمدید کند.

همزمان، خبرگزاری روسی ایتارتاس گزارشی را در مورد شرایط زندگی آقای باقی یف منتشر کرده است.

این خبرگزاری به نقل از دفتر دادستان کل قرقیزستان گزارش کرده است که تعدادی حیوان وحشی و کمیاب را در باغ وحش خصوصی خانه مسکونی خانواده باقی یف در جلال آباد، در جنوب این کشور، یافت شده است.

براساس این گزارش، ماموران دولتی که در ارتباط با پرونده فساد مالی اعضای خانواده باقی یف، به تفتیش این محل پرداخته بودند توانسته اند دو توله خرس، یک شترمرغ آفریقایی، دو پلنگ برفی، یک عقاب طلایی و چند حیوان دیگر را در این محل یافته اند.

دادستانی کل در نظر دارد این حیوانات را به منظور حفاظت از جان آنها به محل مناسبی انتقال دهد.

ایتارتاس می نویسد که در قرقیزستان باغ وحش عمومی وجود ندارد.

مطالب مرتبط