دیپلمات هندی به اتهام جاسوسی برای پاکستان دستگیر شد

پرچم های هند و پاکستان
Image caption برای نخستین بار از زمان حملات مسلحانه در شهر بمبئی هند، مقامات هند و پاکستان در فوریه گذشته (اسفند ۸۸) با یکدیگر ملاقات کردند

مقامات دولت هند می گویند که یک دیپلمات عالی رتبه سفارت هند در اسلام آباد به اتهام جاسوسی برای پاکستان، بازداشت شده است.

مدهوری گوپتا، دبیر دوم سفارت هند در اسلام آباد متهم است که مدارک طبقه بندی شده و محرمانه را در اختیار سازمان اطلاعات پاکستان قرار داده است.

مقامات دولت هند می گویند که خانم گوپتا پس از آن که برای مدت طولانی تحت نظر قرار گرفته بود، در دهلی بازداشت شده است و بعید به نظر می سد که دوباره به سرکار خود بازگردد.

بازداشت این دیپلمات عالی رتبه هندی در حالی صورت می گیرد که نخست وزیران دو کشور قرار است در روزهای پایانی این هفته و در حاشیه نشست سران کشورهای جنوب آسیا با یکدیگر دیدار و گفتگو کنند.

هند و پاکستان کمابیش از زمان استقلال هند و تشکیل دو کشور در سال 1947 بر سر مسایل مرزی به خصوص حاکمیت کشمیر با یکدیگر اختلاف داشته اند که باعث تنش مداوم در روابط دو جانبه، درگیری های مکرر مرزی و سه جنگ تمام عیار بین دو کشور شده است.

علاوه بر این، دو کشور در مورد یک رشته مسایل دیگر، از جمله منابع مشترک آب و فعالیت گروه های تندرو دارای اختلافات جدی هستند که در خلال تعلیق مذاکرات صلح از زمان حملات کشمیر، تلاشی برای رفع آنها صورت نگرفته است.