استفاده از حرارت مرکزی زمین در خانه‌های ایسلند

الافور رگنار گریمسون

اولافور راگنار گریمسون، رئیس جمهوری ایسلند می گوید که انرژی "زمین گرمائی" یا ژئوترمال، به این کشور کمک خواهد کرد تا بر بحران اقتصادی ای که اخیرا به آن دچار شده، غلبه کند.

انرژی ژئوترمال، انرژی ایست که از حرارت مرکزی زمین به دست می آید و هواداران حفظ محیط زیست معتقدند که این نوع انرژی پاک تر از سایر انواع انرژی است.

تقریبا تمامی خانه ها در ایسلند از سیستم "انرژی زمین گرمایی" استفاده می کنند.

الافور رگنار گریمسون، رئیس جمهوری ایسلند می گوید که استفاده از این انرژی، به این کشور کمک می کند تا همه ساله میلیون ها دلار ذخیره کند.

رئیس جمهوری ایسلند در حاشیه نشست جهانی "انرژی زمین گرمایی" که در بالی برگزار شده است، به بی بی سی گفت واقعیت این است که استفاده از این انرژی به ایسلند کمک می کند تا بتواند از بحران های مالی زودتر از آن چه که منتقدان انتظار داشتند ، نجات یابد.

آقای رگنار گریسمون همچنین گفت انرژی زمین گرمایی بسیار ارزان است.

استفاده از این انرژی به مردم ایسلند کمک می کند که بتوانند از عهده پرداخت هزینه های برق به راحتی برآیند.

علاوه بر این مردم در ایسلند به راحتی به انرژی زمین گرمایی دسترسی دارند که این، به معنای ایجاد فرصت هایی برای سرمایه گذاری کمپانی هایی است که قصد دارند در زمینه تجاری فعالیت کنند.

رییس جمهوری ایسلند معتقد است انرژی زمین گرمایی می تواند نقشی مهم در نشست هایی داشته باشد که درباره تامین انرژی جهان بحث می کند.

در هفته های گذشته منابع تامین این نوع از انرژی باعث شده تا نام ایسلند در صدر اخبار قرار گیرد.

انتشار گسترده خاکسترهای آتشفشانی که در پی فوران یکی از اصلی ترین کوه های آتشفشانی در ایسلند اتفاق افتاد باعث شد که در روزهای گذشته اختلال گسترده ای در پروازهای شرکت های هواپیمایی در اروپا ایجاد شود.

اما رئیس جمهوری ایسلند می گوید که این حادثه به مقامات صنعت هوایی خاطر نشان می کند که درباره تاثیر مخرب برخی از پدیده های طبیعی و اختلالی که این پدیده ها می تواند در پیشرفت های تکنولوژیکی ساخته دست بشر ایجاد کند، بیشتر فکر کنند.