به روز شده:  12:01 گرينويچ - سه شنبه 27 آوريل 2010 - 07 اردیبهشت 1389

عفو بین الملل: 'مذهب، قومیت و جنسیت' عوامل خشونت در عراق

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

بر اساس گزارش جدید سازمان عفو بین الملل، بی ثباتی سیاسی در عراق همچنان باعث بالا رفتن تعداد کشته شدگان غیرنظامی شده است.

بر اساس این گزارش، تنها در هفته اول ماه آوریل بیش از ۱۰۰ شهروند غیرنظامی در این کشور کشته شده اند.

بسیاری از این قربانیان به دلیل مذهب، قومیت یا جنسیتشان هدف حمله گروه های مسلحانه قرار گرفتند.

انتخابات پارلمانی ماه گذشته که هنوز نتیجه اش قطعی نیست، تنش های سیاسی را بیشتر کرده است.

بر اساس گزارش سازمان عفو بین الملل، "هفت سال بعد از حمله به عراق به رهبری آمریکا، عراقی ها همچنان در فضای وحشتبار زندگی می کنند."

این سازمان مقامات عراقی را متهم می کند که برای تامین محافظت از شهروندان این کشور، بخصوص برای اقلیت های قومی و مذهبی، و نیز زنان و همجنس گرایان، اقدام کافی را انجام نمی دهد.

این گزارش هشدار می دهد که مدافعان حقوق بشر، خبرنگاران و فعالان سیاسی از جمله کسانی هستند که به دلیل حرفه خود، کشته یا مصدوم شده اند.

مالکوم اسمارت، مدیر برنامه عفو بین الملل خاور میانه می گوید: "آنها بارها و بارها در کمک کردن به آسیب پذیرترین بخش جامعه شکست خورده اند."

بر اساس گزارش سازمان عفو بین الملل، مقامات عراقی بارها در انجام دادن تحقیقات جامع و بی طرف درباره حمله به شهروندان، بازداشت مظنونان یا محاکمه مجرمان ناموفق بوده اند.

در نتیجه این ناامنی، صدها هزار عراقی، از جمله تعداد زیادی از اعضای گروه های اقلیت، مجبور به فرار از خانه هاشان شده اند.

این گزارش همچنین به انتقاد از تعدادی از کشورهای اروپایی از جمله بریتانیا پرداخته است، به دلیل اینکه مهاجران را مجبور به بازگشت به بخش هایی از عراق کرده اند که بر اساس معیارهای آژانس مهاجرت سازمان ملل، همچنان فاقد ثبات است.

آقای اسمارت گفت "بی ثباتی دائمی ناشی از ابهام در زمان تشکیل دولت جدید است، ممکن است سبب افزایش روزافزون حوادث خشونت باری شود که شهروندان عراقی قربانیان اصلی آنها خواهند بود."

گابریل گیت هاوس، خبرنگار بی بی سی در بغداد می گوید برخلاف اینکه در سال های اخیر، وضعیت امنیت در عراق بهبود یافته، اما این کشور همچنان جای خطرناک و خوشنتباری است، و نیروهای امنیتی هنوز تلاش می کنند از وقوع انفجارها و قتل های هدفدار که دیگر تبدیل واقعیتی روزانه شده است جلوگیری کنند.

اما فقط اقلیت ها نیستند که خشونت تهدیدیشان می کند. روز جمعه در چند انفجار همزمان در نزدیکی مسجدی در بغداد، بیش از ۶۰ نفر کشته شدند که بیشتر آنها نمازگزاران شیعه بودند که جزو اکثریت این کشور محسوب می شوند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.