'شکنجه برنامه ریزی شده در بازداشتگاه مخفی بغداد'

تصویر یک آلت شکنجه که حلقه ای گرد با میخ های نصب شده بر آن است
Image caption موضوع شکنجه و اذیت و آزار زندانیان در بازداشتگاه های عراق از نگرانی های اصلی فعالان حقوق بشر در عراق است

دیده بان حقوق بشر می گوید که در یک بازداشتگاه مخفی در بغداد، زندانیان به طور برنامه ریزی شده و منظم شکنجه شده اند.

بنابر گزارش دیده بان حقوق، شوک الکتریکی و آزار و اذیت جنسی از انواع شکنجه هایی است که در این بازداشتگاه مخفی اعمال شده است.

گروه حقوق بشری تحقیق کننده در این زمینه ادعا کرده است که گزارش های خود را بر اساس مصاحبه و اظهارات بیش از ۴۰ نفر، از جمله یک تبعه بریتانیایی، تهیه کرده و به معتبر بودن این گزارش ها اطمینان دارد.

مقامات عراقی دایر بودن هرگونه زندان یا بازداشتگاه مخفی را انکار می کنند، اما گفته اند که به شکایات مربوط به سوء استفاده جنسی و بدرفتاری رسیدگی می کنند.

در سال ۲۰۰۶، گزارشگر ویژه سازمان ملل در زمینه شکنجه گفته بود که اوضاع شکنجه و آزار و اذیت زندانیان در عراق "خارج از کنترل" است و ممکن است وخامت آن از دوران صدام حسین هم بدتر شود.

گفته می شود بیش از ۴۰۰ نفر در این بازداشتگاه مخفی در پایگاه هوایی بغداد نگهداری می شدند.

گزارش شاهدان عینی

یکی از زندانیان سابق این بازداشتگاه که مردی ۶۸ ساله و با تابعیت دوگانه عراقی - بریتانیایی است به دیده بان حقوق بشر گفته است که زندانبانان او را به سختی مورد ضرب و جرح قرار می دادند و پس از تجاوز به او، از اندام های جنسی اش برق عبور می داده اند.

دیده بان حقوق بشر می گوید که این مرد ۶۸ ساله و چند زندانی دیگر به اتهام تلاش برای اقدامات تروریستی بازداشت شده اند، اتهامی که هرگز به طور رسمی به آنها وارد نشده و از طریق محافل رسمی قضایی اعلام نشده است.

بسیاری دیگر از زندانیان سابق این بازداشتگاه مخفی در پایگاه هوایی بغداد، داستان های مشابهی را به خبرنگار بی بی سی گفته اند.

یکی از این افراد به بی بی سی گفت: "شکنجه زمانی آغاز می شد که آنها (شکنجه گران) کیسه های پلاستیکی سیاه بر سر ما می کردند و پس از خیس کردن تمام بدن ما با شوک الکتریکی ما را شکنجه می کردند."

این بازداشتگاه هم اکنون تعطیل شده است و بسیاری از زندانیان آن آزاد شده اند. اگرچه بسیاری دیگر از این زندانیان به بازداشتگاه های دیگر منتقل شده اند.

مقامات عراقی وجود بازداشتگاه های مخفی را انکار می کنند و می گویند وقوع شکنجه و اذیت و آزار جنسی در این بازداشتگاه ها با هماهنگی مسئولان و به طور برنامه ریزی شده صورت نگرفته است.

اما دیده بان حقوق بشر می گوید که شواهد مستند و قابل اعتماد از به کار گیری شکنجه به صورت "برنامه ریزی شده و منظم" در این بازداشتگاه مخفی حکایت دارد.

موضوع شکنجه و اذیت و آزار زندانیان در بازداشتگاه های عراق از نگرانی های اصلی فعالان حقوق بشر و نهاد های بین المللی در این رابطه است.

مطالب مرتبط