پخش مکالمه خصوصی براون؛ دردسر تازه حزب کارگر

تصویر گوردون براون و گیلیان دافی در حال گفتگو
Image caption گوردن براون، نخست وزیر بریتانیا، در حال گفتگو با گیلیان دافی

پخش ناخواسته صحبت های خصوصی گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا درباره یک طرفدار حزب خود از طریق میکروفن روشن، او را به عذر خواهی مجبور کرد.

آقای براون، امروز چهارشنبه ۲۸ آوریل (هشتم اردیبهشت) در حالی که پس از یک گفتگو تبلیغاتی با یک زن حامی حزب کارگر، سوار خودرو خود شده بود، بدون آن که متوجه میکروفن روشن نصب شده به یقه پیراهن خود باشد، سخنانی بر زبان راند که موجب شد تا باقی روز خود را برای رفع و اصلاح آن بکوشد.

نخست وزیر بریتانیا، پس از گفتگو با جیلیان دافی و هنگامی که وارد خودرو خود می شد به این خانم ۶۵ ساله گفت: "از دیدار شما بسیار خرسند شدم." اما تنها لحظاتی بعد و هنگامی که در خودرو را بست و تصور می کرد که دیگر دوربین ها از روی او برداشته شده است، با اشاره به گفتگوی چند لحظه پیش خود گفت: "این که یک فاجعه بود. چه زن 'خشک مغزی' بود. ایده گفتگو با این خانم بسیار مسخره بود."

آقای براون که متوجه نبود هنوز میکروفن روشن شبکه اسکای نیوز به پیراهن او آویزان است، از دستیاران و مدیران انتخاباتی خود به خاطر ترتیب دادن گفتگو با خانم جیلیان انتقاد کرد.

این رویداد منجر به آن شد تا نخست وزیر بریتانیا، دقایقی بعد به خانه خانم دافی بازگردد و بیش از نیم ساعت تلاش کند تا ناراحتی این حامی حزب کارگر را برطرف سازد.

آقای براون در معذرت خواهی خود از خانم دافی گفت: "اگر این شما را راضی می کند؛ من گناهکاری نادم هستم. گاهی اوقات ما سخنی بر زبان می رانیم که منظورمان را به درستی نمی رساند و گاهی هم سخنی را به اشتباه بر زبان می آوریم. اما گاهی هم سخنانی می گوییم که به سرعت می خواهیم آن را اصلاح کنیم."

ساعاتی بعد، آقای براون که در حال مصاحبه با شبکه دو رادیوی بی بی سی بود، پس از گوش دادن دوباره به سخنان خود و در حالی که دست بر پیشانی داشت، گفت: "چنانچه سخنان من باعث ناراحتی و رنجش شده است، من عمیقا عذر خواهی می کنم."

'همه اش مالیات، مالیات و مالیات'

Image caption حزب کارگر با شعار " آینده ای منصفانه تر برای همه" در انتخابات شرکت کرده است

جیلیان دافی، پس از شنیدن سخنان نخست وزیر و "خشک مغز" خواندن او توسط آقای براون، به خبرنگاران گفت: "من بسیار ناراحت شدم. او آدم تحصیل کرده ای است. چرا باید سخنانی این چنین بر زبان آورد."

خانم دافی در ادامه سخنان خود گفت: "او که (گوردون براون) قرار است مملکت داری کند یک زن عامی مثل من را که فقط سوالی را پرسیدم که شاید سوال همه بریتانیایی ها باشد، خشک مغز می خواند. من تنها از او پرسیدم که چرا باید این همه مالیات بدهیم و هرسال هم بر میزان مالیات ما و بدهی کشور افزوده می شود؟ اما او مرا خشک مغر می خواند."

خانم دافی که سالها به عنوان کارگر در حوزه خدمات رسانی به معلولان کار کرده و بازنشسته شده است، بیوه ای ۶۵ ساله، صاحب یک دختر و دو نوه است. او ادعا می کند که در تمام عمر خود از طرفداران حزب کارگر بوده و در تمامی انتخابات هم به کاندیداهای حزب کارگر رأی داده است.

جنجال های ناشی از سخنان امروز گوردون براون درحالی روی می دهد که مشاوران انتخاباتی حزب کارگر بر آن بودند تا به عنوان استراتژی جدید تبلیغاتی، نخست وزیر را از امروز بیشتر در حال گفتگو با مردم عادی نشان دهند.

راهکاری که به نظر نمی رسد با موفقیت روبرو شده باشد.