تاکید علاوی بر تشکیل دولت انتقالی در عراق

ایاد علاوی، نخست وزیر سابق و نوری مالکی نخست وزیر فعلی عراق
Image caption تنها پنج ماه به پایان مهلت خروج نیروهای آمریکایی از عراق باقی مانده و انتخابات هفتم مارس قرار بود راه را برای انتقال آرام این نیروها فراهم کند

ایاد علاوی، نخست وزیر پیشین عراق، می گوید که برای جلوگیری از گسترش خشونت در عراق باید هر چه زودتر دولت انتقالی تشکیل شود.

آقای علاوی که حزب او در انتخابات مجلس عراق، بیشترین کرسی را به خود اختصاص داد، در مورد عواقب به تأخیر انداختن تشکیل دولت بر امنیت این کشور هشدار داده و گفته است که تأخیر در تشکیل هیأت دولت می تواند به گسترش حملات تروریستی و در نتیجه به کشته شدن غیرنظامیان بیشتر بیانجامد.

هیچکدام از احزاب اصلی عراق در انتخابات ماه گذشته اکثریت لازم برای تشکیل دولت دلخواه خود را کسب نکردند و این موضوع شکل گیری هیأت دولت جدید این کشور را دچار مشکل کرده است.

در همین حال، تمامی مذاکرات برای ائتلاف احتمالی در زمینه ترکیب هیأت دولت جدید، به خاطر صدور حکم بازشماری آراء در بغداد، توسط دادگاه عالی این کشور، به حالت تعلیق باقی مانده است.

بغداد یکی از چند حوزه انتخاباتی است که نوری مالکی نخست وزیر عراق خواستار شمارش مجدد آرای آنجا به طور دستی شده بود.

آقای مالکی معتقد است سیستم شمارش آرا به طور الکترونیکی، قابل اعتماد نیست.

در انتخابات پارلمانی عراق، اتئلاف عمدتا شیعه به رهبری نوری المالکی تنها دو کرسی کمتر از اتئلاف به رهبری ایاد علاوی که شامل سنی های سکولار است به دست آورد، ولی هیچ کدام از این دو اتئلاف آرای کافی برای این که بتوانند به تنهایی دولت تشکیل دهند، به دست نیاوردند.

در حالی که حدود نزدیک به دو ماه از برگزاری انتخابات عراق می گذرد، هنوز نشانه ای از چشم انداز تشکیل دولت جدید در آینده نزدیک دیده نمی شود.

به گفته خبرنگاران تغییر جزیی آرا در نتیجه بازشماری دستی، می تواند موقعیت کنونی احزاب را تغییر دهد و این همان نتیجه ای است که آقای مالکی امیدوار است سبب پیشی گرفتن او از ائتلاف آقای علاوی شود.

چانه زنی و توافق نهایی بر سر جزییات تشکیل دولت جدید در عراق و حتی این که چه کسانی سمت های مهم مثل ریاست جمهوری و ریاست مجلس عراق را در دست خواهند داشت، در شرایط کنونی، واقعا و به طور جدی انجام نشدنی است، مگر این که نتایج نهایی انتخابات رسما تایید و اعلام شود.

پس از آن، مشکل ائتلاف وسیع تر با گروههایی که هیچ از دو ائتلاف اصلی چندان رغبتی به همکاری با آنها ندارند، پیش خواهد آمد.

مطالب مرتبط