تصویب طرح گذار به تحصیلات متوسط ‌12 ساله در تاجیکستان

Image caption وزارت معارف تاجیکستان بارها اعلام کرده است، که برای جلب بیشتر دانش‌آموزان به مدارس و بالا بردن درجه سواد و دانش آنها باید دوره تحصیلات میانه ‌را افزایش داد

پارلمان تاجیکستان مقرّراتی را تصویب کرده است که طبق آن از سال 2015 گذار به تحصیلات میانه ‌12 ساله آغاز می‌شود.

در جلسه مجلس نمایندگان، که روز چهارشنبه 28 آوریل برگزار شد پیشنهاد وزارت معارف در مورد اصلاح قانون معارف تاجیکستان مورد بررسی نمایندگان قرار گرفت.

یکی از نکات اصلاحات پیشنهادی در قانون معارف گذار از تحصیلات میانه‌11 ساله به 12 ساله بود که طبق کنسپسیین (طرح) تهیّه شده باید در سالهای 2015 تا 2017 انجام شود.

عبدالجبار رحمانفو، وزیر معارف تاجیکستان، ضرورت گذر به تحصیلات میانه ‌12 ساله را به وارد شدن تاجیکستان به فضای مطابق با معیارهای تحصیلات جهانی، بهتر شدن وضع دانش و کسب‌آموزی شاگردان و جلب بیشتر دختران به آموزش و پرورش مربوط خواند.

به گفته آقای رحمانف، طبق کنسپسیون تهیّه شده شاگردان پس از صنف 10 به تحصیلات کسبی و هنرآموزی فرا گرفته می‌شوند.

از سوی دیگر، به گفته کارشناسان آموزش و پرورش، تحصیل 11 ساله در تاجیکستان مانع از ورود بسیاری از جوانان این کشور به دانشگاههای کشورهای خارجی شده است، زیرا برای وارد شدن به این دانشگاهها مدرک تحصیلات 12 ساله داشتن لازم است.

به این ترتیب، برای اجرای این طرح دولت تاجیکستان مبلغ 356 میلیون سامانی یا معادل بیش از 80 ملیون دلار پیش‌بینی کرده است. امّا بسیاریها در اجرای این طرح با چنین هزینه‌ای ابراز تردید می‌کنند.

Image caption آقای ظهورف گفت، که برای گذر به تحصیلات میانه‌12 ساله مبالغ هنگفتی لازم است

از جمله شکورجان ظهورف، رئیس مجلس نمایندگان، ضمن بررسی این طرح در پارلمان گفت معلوم نیست که دولت توانایی اجرای این طرح را خواهد داشت یا خیر.

به گفته وی، انتظار می‌رود تا سال 2015 تعداد شاگردان مکتبهای میانه ‌به 363 هزار نفر افزایش یابد. در چنین صورتی به 12 هزار صنفخانه (کلاس) جدید نیاز پیدا خواهد شد.

این در حالیست که همین حالا دولت تاجیکستان نمی‌تواند برای شاگردان مکتبهای میانه ‌در بسیاری از مناطق صنفخانه فراهم کند.

گفته می‌شود در برخی از مناطق روستایی دانش‌آموزان به سبب کمبود صنفخانه در واگونها و یا در منازل مسکنی تحصیل می‌کنند. مثلاً، تا حال در ولایت ختلان 12 مکتب در چنین وضع قرار دارند.

آقای ظهورف تأکید کرد که کشورهای ثروتمند منطقه، نظیر قزاقستان، در گذشتن به تحصیلات میانه ‌12 ساله شتاب نکرده و دوره آمادگی برای اجرای این امر در این جا 10 سال مقرّر شده است.

مسئولان وزارت معارف گفتند که دولت تاجیکستان برنامه ساختمان بازسازی و ترمیم مکتبهای این کشور برای سالهای 2009 تا 2015 را تصویب کرده است، که هزینه‌اش 570 میلیون سامانی بوده است.

همچنین بنا به اطّلاع این منبع، بانک رشد آلمان برای طرح ترمیم و بازسازی مکتبهای ولایت ختلان 13 میلیون یورو اختصاص داده و اجرای این طرح در ماه ژوئن سال جاری شروع خواهد شد.

از سوی دیگر، شادی شبدالف، نماینده پارلمان و رهبر حزب کمونیست تاجیکستان گفت که برای تحصیلات میانه ‌12 ساله و تحصیلات کسبی و هنرآموزی استادان زیاد و متخصصان ورزیده لازم است.

این در حالیست که به گفته آقای شبداف حالا مکتبهای تاجیکستان به بیش از 5 هزار استاد نیاز دارند.

Image caption آقای شبدالف می گوید که در امکان تأمین استادان و متخصصان برای مکتبهای تحصیلات 12-ساله تردید دارد

امّا عبدالجبار رحمانف، وزیر معارف تاجیکستان این نگرانیها را بی‌پایه خوانده و گفت که این وزارت درصدد است تا ماه سپتامبر سال جاری طرح جدید آماده کردن استادان و متخصصان را تهیه کرده و برای بررسی به دولت تاجیکستان پیشنهاد کند.

آقای رحمانف گفت که در نظر است در چهارچوب این طرح تا سال 2017 در تاجیکستان حدود 37 هزار استاد برای تدریس در سیستم جدید آماده شوند.

گفته می‌شود در سیستم تحصیلات عالی تاجیکستان اصلاحات جدّی وارد شده و در دانشگاه و کالجها، استادان و موتخّصصان برای تحصیلات میانه‌12 ساله آماده خواهند شد.

وزارت معارف تاجیکستان بارها اعلام کرده است، که برای جلب بیشتر دانش‌آموزان به مدارس و بالا بردن درجه سواد و دانش آنها باید دوره تحصیلات میانه ‌را افزایش داد.

ولی به گفته منتقدان این وزارت، در حالی که سیستم کهنه پابرجا باشد و هیچ اصلاح بنیادی در محتوای درسها و سیستم تعلیم صورت نگیرد، افزایش دوره تحصیل بیش از یک نوع رسمیات نخواهد بود و هیچ کمکی به دانش‌آموزی شاگردان نمی‌کند.

مطالب مرتبط