به روز شده:  11:22 گرينويچ - چهارشنبه 28 آوريل 2010 - 08 اردیبهشت 1389

قوانین در بریتانیا چگونه تصویب می شوند؟یکی از مهم ترین نقش های یک نماینده کمک به وضع و تغییر قوانین حاکم بر بریتانیاست. معمولا هر دو مجلس پارلمان بریتانیا باید در مورد قوانین جدید به توافق برسند، آنهم در فرآیندی که می تواند ماهها و حتی سالها طول بکشد. برای فهم بهتر مراحل کلیدی تصویب طرح ها و لوایح اسلاید های زیر را مرور کنید.

قوانین جدید چگونه وضع می شوند

سخنرانی ملکه
بعد از اینکه دولت جدیدی انتخاب می شود، ملکه برای پارلمان سخنرانی می کند و در آن فهرستی از طرح ها و لوایح قوانین جدید را ذکر می کند. بعضی از این لوایح ممکن است یک یا دو نوع مشورت را پشت سر گذاشته باشند: برگه های سبز حاوی ایده ها و نظراتی در مورد لوایح هستند. برگه های سفید به طرح های قطعی تر مربوط می شوند.
قرائت اول و دوم
بررسی بیشتر لوایح از مجلس عوام شروع می شود. قرائت اول بیشتر یک کار تشریفاتی است. در قرائت دوم نمایندگان بر سر اصول کلی به بحث می پردازند. در سال 2005 حزب کارگر قصد داشت مرخصی زایمان را افزایش دهد. لایحه موسوم به
طرح های شخصی نمایندگان
نمایندگان می توانند قوانین پیشنهادی خود را در قالب طرح ارائه دهند. در سال 2009 جولی مورگان، نماینده حزب کارگر، می خواست استفاده از دستگاه های برنزه کننده بدن - سولاریوم - برای نوجوانان زیر 18 سال ممنوع شود. او حمایت دولت را جلب کرد و طرح او به کمیته مربوط ارائه شد. بدون حمایت دولت بعید است که طرح نمایندگان در مجلس مورد تصویب قرار گیرد.
مرحله [ارجاع به] کمیته ها
همه لوایحی که قرائت دوم را پشت سر گذاشته باشند توسط یک کمیته عمومی متشکل از حداقل 16 نماینده مورد بررسی قرار می گیرند. آنها لوایح را خط به خط بررسی می کنند و ممکن است اصلاحیه هایی پیشنهاد کنند. آنها می توانند از کارشناسان فن نظر بخواهند و ممکن است پیش از بازگرداندن لایحه به مجلس عوام بارها با هم جلسه بگذارند.
مرحله [ارائه] گزارش و قرائت سوم
در مرحله ارائه گزارش ممکن است تغییراتی بیشتری در لایحه اعمال شود. در این هنگام شاید بعضی نماینده ها از دادن رأی مثبت به لایحه سر باز زنند، و وقتی نمایندگان در دو قسمت معروف به لابی آری و خیر تقسیم شوند، ممکن است قسمت هایی از لایحه در رای گیری به تصویب نرسد. در این حالت لایحه به قرائت سوم کشیده می شود که در این حالت بحث مختصری در مورد آن می شود و سپس به مجلس لردها ارائه می شود.
مجلس اعیان
لوایح در مجلس اعیان هم فرآیند مشابهی را طی می کنند. این بار همه اعضا می توانند در مرحله ارجاع به کمیته مشارکت داشته باشند. اکثر قوانین به تصویب مجلس اعیان هم احتیاج دارند، ولی مجلس عوام می تواند بعضی مواقع با استفاده از مصوبه پارلمانی لایحه ای را به قانون تبدیل کند. این راهکار در سال 2004 برای گذراندن قانونی در مورد ممنوعیت شکار مورد استفاده قرار گرفت.
رضایت ملوکانه
همه اصلاحیه های مجلس اعیان برای بررسی به مجلس عوام بازگردانده می شود. یک لایحه ممکن است بارها میان دو مجلس دست بدست شود تا نهایتا مجلسین بر سر نسخه آن به توافق برسند و رضایت ملوکانه جلب شود. با لایحه حزب کارگر در مورد مرخصی زایمان مخالفتی نشد. در نتیجه به تصویب رسید و از آوریل 2007 به اجرا گذاشته شد.
قبلی {current} بعدی

نقشه های مجلس عوام و مجلس اعیان بر اساس اطلاعات دریافتی از وب سایت www.parliament.uk

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.