شرح حال: نیک کلگ

کلگ

نیک کلگ، رهبر حزب لیبرال دموکرات، علاقه دارد خود را یک رهبر سیاسی کاملا مدرن جلوه دهد.

به دنبال استعفای چارلز کندی و سر منزیز کمبل، لیبرال دموکرات ها به دنبال آن بودند که چهره تازه اداره امور این حزب را بر عهده بگیرد و آنها به آنچه می خواستند، رسیده اند.

آقای کلگ را کمتر کسی خارج از دایره مقام های دولتی و پارلمانی بریتانیا می شناخت اما اکنون که شیوه رهبری اش بر حزب لیبرال دموکرات غیر قابل چشم پوشی بوده است، اغلب مردم بریتانیا با نام و شخصیت او آشنا شده اند.

نیک کلگ چهل و سه ساله به چند زبان خارجی صحبت می کند و چون چند هفته از دیوید کامرون جوانتر است، جوانترین رهبر در میان احزاب اصلی بریتانیا محسوب می شود.

آقای کلگ رک و بی پروا در باره خودش افشاگری کرده است - از ارتباطات جنسی اش با سی زن گرفته تا این موضوع که وقتی شانزده ساله بوده در مونیخ بنا به حکم دادگاه وادار شده است به خاطر تخطی از قانون مدتی را صرف خدمات اجتماعی در این شهر کند.

او حتی علنا گفته است که "خیلی ایمانش به خدا راسخ نیست."

در بریتانیا کمتر سیاستمداری است که داوطلبانه به این موضوع ها اذعان کند.

آقای کلگ تا حدی مدرن است که بعد از تولد سومین فرزندش مرخصی گرفت تا به تر و خشک کردن نوزاد کمک کند.

نیک کلگ دوران تحصیلش را در مدرسه معتبر و مشهور وست مینستر و بعد از آن در دانشگاه کمبریج، کالج هایی در آمریکا و بلژیک گذرانده است.

به دنبال آن در مشاغل مختلف سرگرم کار شد اما استعداد او برای کارهای سیاسی زمانی کشف شد که در کمیسیون اروپا فعالیت می کرد.

زمانی که آقای کلگ در کمیسیون اروپا بود، لیون بریتان، وزیر کشور سابق بریتانیا معاون این کمیسیون بود و از او دعوت کرد عضو حزب محافظه کار شود.

اما نیک کلگ حزب لیبرال دموکرات را انتخاب کرد و در سال ۱۹۹۹ به عنوان نماینده این حزب عضو پارلمان اروپا شد.

آقای کلگ نهایتا در سال ۲۰۰۵ وارد پارلمان بریتانیا شد.

وقتی چارلز کندی در سال ۲۰۰۵ از مقام رهبر حزب لیبرال دموکرات استعفا داد نیک کلگ برای دستیابی به این سمت تلاش نکرد. وقتی سر منزیز کمبل هم از این مقام کناره گیری کرد، آقای کلگ موفق شد رهبری حزب را به دست آورد.

او از دسامبر ۲۰۰۷ که رهبر حزب لیبرال دموکرات شد تلاش داشته است خط مشی سیاسی این حزب را با بحران اقتصادی و کسر بودجه بریتانیا منطبق کند.

این حزب اولویت هایی چون مهدکودک مجانی، مراقبت مجانی از سالمندان و پایان پرداخت شهریه مراکز آموزش عالی را فعلا کنار گذاشته است.

آقای کلگ در کنفرانس سال گذشته لیبرال دموکرات ها گفت "کاهش بی رحمانه هزینه ها" لازم است. سخنان او باعث خشم برخی از اعضای این حزب نیز شد. چارلز کندی رهبر سابق حزب لیبرال دموکرات یکی از این افراد بود.

اما این تنها حرف جنجالی و کودتایی آقای کلگ نبود.

او از حقوق سربازان گورکا (سربازان اهل نپال) در بریتانیا دفاع کرده است و به دنبال مشاجره ای بر سر شیوه رسیدگی به رسوایی هزینه سازی برخی نمایندگان پارلمان و وزیران دولت کارگری خواستار استعفای مایکل مارتین، رئیس مجلس عوام شده است.

به دنبال انتخابات اخیر بریتانیا، حزب لیبرال دموکرات، پس از احزاب محافظه کار و کارگر، در رده سوم قرار گرفت اما تصمیم گرفت با حزب محافظه کار ائتلاف تشکیل دهد و نیک کلگ، رهبر این حزب اکنون، معاون دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا است.