شرح حال رهبران احزاب کوچکتر بریتانیا

پیتر رابینسون
Image caption پیتر رابینسون

پیتر رابینسون: رهبر حزب وحدت طلب دموکراتیک، "دی یو پی"

مرگ یکی از دوستان مدرسه ای پیتر رابینسون جوان در بمبگذاری ارتش سری جمهوریخواه ایرلند باعث شد او وارد دنیای سیاست شود.

آقای رابینسون یکی از بنیانگذاران "دی یو پی" است. این حزب که در سال ۱۹۷۱ تاسیس شده است، چهار سال پیش به اصلی ترین حزب وحدت طلبان در ایرلند شمالی تبدیل شد و از سال ۲۰۰۷ قدرتش را با شین فین، شاخه سیاسی ارتش سری جمهوریخواه ایرلند تقسیم کرده است.

پیتر رابینسون پس از ۲۸ سال معاونت این حزب، در سال ۲۰۰۸ سمت رهبری "دی یو پی" و وزیر اول دولت محلی ایرلند شمالی را بر عهده گرفت.

به دنبال مطرح شدن ادعاهایی علیه آقای رابینسون در یک برنامه تلویزیونی بی بی سی، وزیر اول دولت محلی ایرلند شمالی اوایل امسال توفانی از رسوایی را که در ارتباط با زندگی خصوصی و مالی همسرش به وجود آمده بود، پشت سر گذاشت.

Image caption جری آدامز

جری آدامز: رهبر حزب شین فین، شاخه سیاسی ارتش سری جمهوریخواه ایرلند

چهره ریش دار آقای آدامز برای مردم خیلی از کشورهای جهان چهره ای آشناست. برخی او را نماد نفرت می دانند چون تلاش داشته است اقدامات خشونت بار ارتش سری جمهوریخواه ایرلند، (آی آر ای) را توجیه کند. برخی دیگر البته او را نلسون ماندلای ایرلند شمالی می دانند که باید برای تغییر موضع "آی آر ای" از حملات مسلحانه به سیاست صلح دوستانه، به او جایزه نوبل داده می شد.

اما یک واقعیت در مورد جری آدامز غیرقابل انکار است و آن این که او از اتخاذ تصمیم های بزرگ ابایی ندارد.

در دهه ۱۹۸۰ او در اعتصاب غذای خبرساز اعضای "آی آر ای" نقش کلیدی داشت. در دهه ۱۹۹۰ به انعقاد پیمان آتش بس "آی آر ای" کمک کرد. در قرن بیست و یکم هم او اعلام آمادگی کرد که مخالفت "آی آر ای" با پلیس در ایرلند شمالی را کنار بگذارد.

خانواده جری آدامز همواره غرق در آداب و سنن "آی آر ای" بوده اند و نیروهای امنیتی تاکید دارند که خود او نیز در جریان بمبگذاری های "جمعه خونین" در سال ۱۹۷۲ یکی از اعضای ارشد این جنبش بوده است.

در دهه ۱۹۸۰، رهبر حزب شین فین از سوءقصد، جان سالم به در برد. به دنبال آن بارها تلاش شد او را به قتل برسانند.

در پایان سال ۲۰۰۹ آقای آدامز افشا کرد که پدرش، اعضای خانواده را تحت خشونت خانگی قرار می داده است. به دنبال آن برادرزاده اش نیز گفت که پدرش (برادر جری آدامز)، به او تجاوز جنسی می کرده است. رهبر شین فین تحت فشار قرار گرفت که اگر از این ماجرا باخبر بوده است چرا از فعالیت برادرش در مدرسه و کار با دانش آموزان جلوگیری نکرده است.

Image caption سلما یعقوب

سلما یعقوب: رهبر حزب احترام (ریسپکت)

سلما یعقوب، رهبر حزب ضد جنگ ریسپکت، از سال ۲۰۰۶ عضو شورای شهر بیرمنگهام بوده است. او از چهره های آشنا در رسانه های بریتانیاست و نظراتش در باره همزیستی فرهنگ های مختلف در جامعه بریتانیایی و مخالفتش با جنگ در افغانستان و عراق در گزارش های خبری این کشور منعکس می شود.

خانم یعقوب، که پاکستانی الاصل است، شاهد بوده که حزبش مانند بسیاری دیگر از احزاب چپ گرا، به دو نیم شود و بسیاری از فعالان سیاسی زبده خود را از دست بدهد. اما این حزب هنوز هم به خود می نازد که توانسته است فردی مانند جورج گالووی، نماینده جنجال آفرین پارلمان بریتانیا را حفظ کند.

این اولین بار است که خانم یعقوب در انتخابات سراسری رقابت می کند.

او دو هفته بعد از حملات یازده سپتامبر ۲۰۰۱ به آمریکا که یک مرد به او در خیابان تف کرد، وارد دنیای سیاست شد.

خانم یعقوب پس از کسب عضویت در شورای شهر بیرمنگهام گفت پیروزی او سنت محافظه کاری در بریتانیا را که اجازه نمی داده زنان موقعیت های دولتی را به دست بگیرند، در هم شکسته است.

رهبر حزب ریسپکت در کنار فعالیت در جنبش ضد جنگ در بریتانیا از جمله افرادی است که برای حقوق فلسطینیان مبارزه می کند. در سال ۲۰۰۹ او از شورای شهر بیرمنگهام خواست کالاهای اسرائیلی را به خاطر حملات این کشور به غزه، تحریم کند.

او با پیشنهاد حزب بی ان پی که پوشیدن برقع در بریتانیا را امری غیرقانونی می کند، مخالفت کرده و گفته است که محافظت از آزادی بیان و مذهب لازم است. خانم یعقوب به خاطر مخالفت با راهپیمایی یک گروه نژادپرست در بیرمنگهام تهدید به مرگ شده است.

Image caption نیک گریفین

نیک گریفین: رهبر حزب ملی بریتانیا، "بی ان پی"

نیک گریفین از سال ۱۹۹۹ که رهبر "بی ان پی" شده تلاش داشته است این حزب را که در اعتقادات جنبش نژاد پرستی ریشه دارد، به حزبی تبدیل که کند که به گفته او عادی است.

در اذهان عمومی بریتانیا حزب بی ان پی به طور عمومی حزبی است متعلق به طرفداران حزب منحل شده جبهه ملی، نئو نازی ها و آنهایی که ضد خارجی اند.

او می گوید مدافع آزادی بیان است و مخالف آنهایی که در بریتانیا می گویند باید طوری حرف زد و نوشت که حقوق کسی ضایع نشود.

اما آقای گریفین گذشته ای بحث برانگیز دارد. از جمله او در سال ۱۹۹۸ محکومیت قضایی دریافت کرد چون متهم شد در تهیه مطلبی دست داشته که منکر هولاکاست بوده و باعث تهییج احساسات نژادپرستانه شده است.

او انکار می کند که پیرو افکار رژیم نازی آلمان و از اعضای گروه نازی های بریتانیا بوده است.

بی ان پی در برخی انتخابات شوراها در بریتانیا موفق بوده است اما همچنین متهم شده که از احساسات ضد اسلامی حمایت می کند.

بزرگترین اتفاق برای حزب بی ان پی، موفقیت این حزب در کسب دو کرسی در انتخابات پارلمان اروپا در سال ۲۰۰۹ بوده است.

آقای گریفین امیدوار است حزبش در انتخابات سراسری بریتانیا نیز موفقیت چشمگیر داشته باشد.

رهبران دیگر احزاب کوچک شرکت کننده در انتخابات سراسری بریتانیا:

کارولین لوکاس رهبر حزب سبز، لرد پیرسون رهبر حزب استقلال بریتانیا (یو کی آی پی)، سر رج امپی رهبر حزب وحدت طلبان آلستر (یو سی یو)، مارگارت ریچی رهبر حزب سی دی ال پی، ایوآن وان رهبر حزب پلد چیمرو، آلکس سالموند رهبر حزب اس ان پی، دیوید فورد رهبر حزب ائتلاف، دان پورویس رهبر حزب وحدت طلب پیشرو، رابین تیل بروک رهبر حزب دموکرات های انگلیسی، جیم الیستر رهبر حزب صدای وحدت طلبان سنتی.