پایان گرفتاری یک ویولون در فرودگاه زوریخ

ویولن

وزارت خارجه اتریش موفق شد یک ویولن گران‌قیمت را از گمرک فرودگاه زوریخ پس بگیرد.

ویولونی که از روز شنبه (۲۴ آوریل) در فرودگاه زوریخ ضبط شده بود، با هواپیما به اتریش فرستاده شد.

پاتریسیا کوپاچینسکایا، نوازنده نامی ویولون شنبه (۲۴ آوریل) به خاطر حمل یک ویولون چند ساعت در فرودگاه زوریخ بازجویی پس داد. مأموران گمرک زوریخ یک ویولون مارک گوارنری را ضبط کردند.

این ویولون در قرن هجدهم ساخته شده و ارزش تخمینی ویولون 4.5 میلیون یورو (حدود ۷ میلیون دلار) است.

خانم کوپاچینسکایا به گمرک فرودگاه سندی ارائه داد که نشان می‌دهد او ویولون را به طور موقت از خزانه "بانک ملی اتریش" قرض گرفته است.

با وجود این، گمرک فرودگاه زوریخ مقرر داشته است که خانم ویولونیست برای آزاد کردن ویولون از گمرک فرودگاه، قبلا برگه‌ی "جواز استفاده موقت" از ساز را از مقامات سوئیس تقاضا نکرده است، و به همین خاطر باید مبلغ ۴۵۰ هزار فرانک سوئیس (حدود ۷۰۰ هزار دلار) گروی بپردازد.

مشکل حقوقی از آنجا پیش آمده که خانم کوپاچینسکایا که در اتریش زندگی می‌کند، در سوئیس نیز خانه دارد، و به گفته مقامات گمرک زوریخ، قانون او را مقیم سوئیس می‌شناسد.

مقامات گمرک می گویند که نمی‌توانند به خاطر این که او هنرمند است، استثنا قائل شوند و قانون را به خاطر این خانم تعطیل کنند.

ویولون‌های قرضی

از جمله دارایی‌های خزانه "بانک ملی اتریش" تعداد ۳۶ ویولون گرانبها است که توسط دو استاد برجسته یعنی آنتونیو سترادیواری و جوزپه گوارنری ساخته شده‌اند.

بانک ملی اتریش به عنوان "خدمت فرهنگی" برخی از سازها را به نوازندگان نامی قرض می‌دهد تا مدتی با آنها هنرنمایی کنند.

به گفته‌ی سخنگوی مطبوعاتی "بانک ملی اتریش" تا کنون دهها هنرمند جهانی با این سازها موسیقی اجرا کرده‌اند، و تا کنون هیچ مشکلی پیش نیامده است.

خانم کوپاچینسکایا به خبرنگاران گفته است از دردسرهایش با گمرک سوئیس چنان اعصابش به هم ریخته که قصد دارد ویولون گرانبها را در اسرع وقت به "بانک ملی اتریش" برگرداند.

این هنرمند تنها چند ماه پیش ساز گران‌قیمت را طی مراسمی رسمی از دفتر فرهنگی بانک اتریش دریافت کرد. او می‌گوید که هنگام دریافت ساز به او گفته نشده چگونه می‌توان از دست به گفته او "مأموران سمج گمرک فرودگاه زوریخ" خلاص شد.

رسانه‌های سوئیس ۲۸ آوریل از قول مقامات نوشته‌اند، حتی در صورتی که ویولون به اتریش باز گردانده شود، باز هم خانم کوپاچینسکایا باید جریمه‌ای نقدی بپردازد، زیرا او هنگام ورود به فرودگاه به موقع ورود جنس گرانبها را به مأموران گمرک اعلام نکرده است.

پاتریسیا کوپاچینسکایا، در سال ۱۹۷۷ در مولداوی به دنیا آمده و در ۱۲ سالگی به همراه خانواده به اتریش مهاجرت کرده است. او از برجسته‌ترین ویولون‌نوازان جهان به شمار می‌رود.