بانک جهانی نیروگاه “راغون” در تاجیکستان را طرح مهم برای منطقه خواند

Image caption معاون رئیس بانک جهانی با امامعلی رحمان دیدار کرد

معاون رئیس بانک جهانی در امور اروپا و آسیای مرکزی نیروگاه راغون را طرح “مهمی نه تنها برای تاجیکستان بلکه برای منطقه” خواند.

فیلیپّ له اوئرو این مطلب را روز پنج‌شنبه‌، 29 آوریل پس از دیدار و گفتگو با رئیس جمهور تاجیکستان به خبرنگاران بیان داشت.

آقای اوئرو در دیدار سه ساعته خود با امامعلی رحمان موضوع نیروگاه “راغون” را در ارتباط با مناسبات کشورهای منطقه در زمینه استفاده از ذخایر آب و انرژی بررسی کرد.

دیروز وی از محل ساختمان “راغون” و نیروگاه نارک تاجیکستان دیدن کرد.

آقای اوئرو گفت، که حالا در این محل تنها کارهای برقرارکنی و بازسازی ادامه‌دارد.

وی تأکید کرد که “حالا بانک جهانی تنها در بازسازی قسمتهای احداث شده این نیروگاه مساعدت می‌کند، نه در زمینه ساختمان سدّ” او افزود، که همکاری برای ادامه‌ساختمان تنها پس از ارزیابی فنّی، اجتماعی، اقتصادی و اکولوژیک طرح مذکور از سوی متّخصصان بانک بررسی خواهد شد.

این مسئول بانک جهانی گفت: “این طرح اهمیت بالقوّه نه تنها برای تاجیکستان، بلکه همه کشورهای منطقه دارد و ما تعهد داریم، جداً کارها را در این زمینه در ماههای آینده ادامه‌بدهیم.”

بی‌اعتمادی کشور همسایه

ولی ازبکستان، از عمدترین مخالفان طرح “راغون” در منطقه به باور دیگر است.

دولت این کشور همواره به آنچه “ضرر اکولوژیکی” این طرح می‌خواند، اصرار کرده و خواسته است کمیسیونی مستقل و بین‌المللی اثرات احتمالی ناشی از احداث این نیروگاه را ارزیابی کند.

امّا سیاستمداران انگیزه این مخالفت را پیوسته سیاسی خوانده‌اند. کارشناسان بر این باورند، که ازبکستان از این که تاجیکستان “راغون” را به عنوان ابزار فشار سیاسی و اقتصادی استفاده خواهد کرد، بیم دارد. ازبکستان نگران است، که تاجیکستان پس از احداث سدّ نیروگاه می‌تواند با ذخیره ساختن آب اقتصاد پنبه آن را تحت ضربه قرار دهد.

پنبه از مهمترین اقلام صادراتی ازبکستان است. این کشور در ردیف سوم در میان تولیدکنندگان پنبه قرار دارد.

این در حالی است، که تاجیکستان مکرّراً بر ریعایت منافع کلّیه کشورهای منطقه در تنظیم کار این نیروگاه عظیم اصرار کرده است.

در ملاقات روز پنج‌شنبه‌رئیس جمهور تاجیکستان و معاون رئیس بانک جهانی در اروپا و آسیای مرکزی استراتژی جدید همکاری بانک جهانی و دولت تاجیکستان نیز مورد بحث قرار گرفت.

این استراتیژی به گفته مقام بانک جهانی، بر اساس همکاری میان تاجیکستان و این نهاد بین‌المللی، که از سال 1993 آغاز یافته است، تهیه شده و در ماه مه برای بررسی و تصویب به هیئت مدیره بانک پیشنهاد می‌شود.

از سال 1993 بدین سو بانک جهانی به مبلغ حدود 500 ملیون دلار کمک مالی و فنّی ارائه کرده است.

مذاکره بی‌نتیجه با تاشکند

دیدار معاون رئیس بانک جهانی با رئیس جمهور تاجیکستان در حالی صورت می‌گیرد، که اخیراً هیئت متشکّل از رهبران آب و انرژی این کشور در رأس مرادعلی علی‌مردانف، معاون نخست‌وزیر تاجیکستان از تاشکند برگشته است.

باور این بود که هدف این هیئت مذاکره با همتایان ازبک خود در باره رفع اختلافات دو کشور بود، که با بسته شدن راه آهن ازبکستان به روی واگونهای باربر در سمت تاجیکستان انجامید.

بیش از هزار واگون باربر حامل موادّ سوخت و ساختمان، که معمولاً توسط راه آهن ازبکستان به تاجیکستان وارد می‌شد، در ایستگاههای ازبکستان منتظر اجازه عبور هستند.

انتظار می‌رفت هیئت تاجیکستانی در تاشکند این موضوع را حل کند، ولی بنا به اطّلاع رسانه‌های مختلف، دولت ازبکستان درخواست کرده است، که می‌خواهد تاجیکستان کلّیه کارها را در نیروگاه “راغون” متوقف کند.

تاجیکستان از جمله فقیرترین کشورهای عضو اتّحاد جماهیر شوروی سابق است، که یک جنگ داخلی پنج‌ساله را پس از کسب استقلال پس سر کرده است.

برخی کارشناسان دست تاشکند را در تشدید این جنگ در تاجیکستان فعال خوانده‌اند.

دولت ازبکستان بارها انتقال گاز و برق را به تاجیکستان در برخی موارد در شدیدترین زمستان به دلایل مختلف قطع کرده است.

تاجیکستان اگر چه از امکانات بالقوّه تولید انرژی آبی برخوردار است، از کمبود انرژی رنج می‌برد و در فصل سرما وابسته به گاز و برق وارداتی از خارج من‌جمله از ازبکستان است.

مطالب مرتبط