رهبران احزاب بریتانیا برای مناظره سوم آماده می شوند

گوردون براون، نیک کلگ، دیوید کامرون
Image caption در مناظره سوم توجه مردم کمتر بر ظاهر رهبران خواهد بود

سومین و آخرین مناظره انتخاباتی رهبران سه حزب اصلی بریتانیا در شهر بیرمنگام آغاز شده است. مثل دو مناظره پیش با حضور گوردون براون، رهبر حزب کارگر، دیوید کامرون، رهبر حزب محافظه کار، و نیک کلگ، رهبر حزب لیبرال دموکرات.

این مناظره، مناظره مهمی است. اولا چون نزدیکترین مناظره به روز رای گیری است و خیلی از کسانی که هنوز تصمیم نگرفته اند به چه کسی رای دهند آن را نگاه خواهند کرد. بنابراین این مناظره می تواند واقعا تعیین کننده باشد.

و البته همه منتظر دیدن صحنه عذرخواهی گوردون براون بخاطر بی ادبی اش به یک زن (گیلیان دافی) هستند.

گوردون براون در جریان مبارزات انتخاباتی با او در خیابان صحبت کرد و وقتی از او جدا شد و سوار ماشینش شد، فراموش کرد میکروفون را از یقه اش جدا کند و در حالی که صدایش داشت از تلویزیون پخش میشد به این خانم توهین کرد و او را "خشک مغز" خواند.

چند نکته که بهتر است در هنگام دیدن مناظره سوم در ذهن داشته باشید:

۱. ماجرای جیلیان دافی بر مناظره سایه خواهد انداخت، اما کل مناظره تحت الشعاع آن قرار نخواهد گرفت.

گوردون براون مجبور خواهد بود در این مورد توضیح دهد، اما دیوید کامرون و نیک کلگ در این مورد چیزی نخواهند گفت و فقط شاهد دست و پا زدن رقیبشان خواهند بود.

آنها می دانند قبلا و در موارد مشابه، شماتت کردن گوردون براون بیشتر باعث همدلی مردم با او شده است.

۲. مناظره اول، مناظره ای تاریخی بود و نتیجه اش هم کاملا غیر قابل پیش بینی. مناظره دوم کمتر باعث شگفتی کسی شد.

بنابراین پیش بینی می شود درمناظره سوم توجه کمتری بر حرکات، و آراستگی ظاهری و رفتاری رهبران احزاب شود، و شاید مردم بیشتر به آنچه رهبران می گویند گوش دهند.

۳. این مناظره مهم است چون موضوعش اقتصاد است و اقتصاد، مهم ترین موضوع در این انتخابات است.

هر سه رهبر مجبورند بالاخره به این سوال جواب دهند که کاهش هزینه ها را، که در سال های آینده اجتناب ناپذیر خواهد بود، در کدام بخش ها انجام خواهند داد؟ قاعدتا پاسخ هر کدام از آنها به مذاق عده ای خوش نخواهد آمد.

۴. این مناظره آخرین فرصت گوردون براون برای سر و سامان دادن به فعالیت های انتخاباتی گوردون براون بهتر کردن وضعیت حزب است.

اقتصاد نقطه قوت براون است و امشب فرصت دارد که برای حزبش رای جمع کند. او امیدوار است مردم به این نتیجه برسند که برنامه های اقتصادی او مهم تر از خلق و خوی نه چندان خوشایندش است.

۵. رای دهندگانی که در مناظره اول تحت تاثیر نیک کلگ قرار گرفتند، در مناظره سوم بررسی خواهند کرد که آیا می خواهند به او رای هم بدهند یا نه.

خیلی از رای دهندگان در نظرسنجی های بعد از دو مناظره اول گفته اند از تیپ نیک کلگ خوششان آمده است. حالا آقای کلگ باید آنها را راضی کند که به او اعتماد کنند و رایشان را هم به نام حزب او به صندوق بریزند.

۶. نیک کلگ باید روشن کند که در صورتی که هیچ کدام از احزاب اکثریت پیدا نکنند، اتفاقی که به احتمال زیاد خواهد افتاد، چه خواهد کرد.

او تا بحال چند بار نظرش را در این مورد تغییر داده و قاعدتا در مناظره سوم بخصوص از جانب دیوید کامرون زیر فشار زیادی خواهد بود تا موضعش را روشن کند.

۷. بحث مهاجرت در دو مناظره قبلی مطرح شده، اما در این مناظره هم حتما مطرح خواهد شد.

دیوید کامرون در این موصوع دست بالا را دارد. گوردون براون به دلیل حرف هایی که در مواجهه با خانم دافی زد در این باره تحت فشار است.

نیک کلگ هم در مورد مهاجرت چندان وضع خوبی ندارد. برنامه او این است که به چند صد هزار مهاجر غیرقانونی که یبش از ده سال است در این کشورند و می توانند به خویب انگلیسی حرف بزنند، اجازه اقامت قانونی در این کشور داده شود. برنامه ای که در مواردی به نقطه ضعف او بدل شده است.

۸. چند نفر این مناظره را نگاه خواهند کرد؟

مناظره اول را حدود ۹ میلیون نفر دیدند و مناظره دوم را حدود چهار میلیون نفر. مناظره سوم با یک سریال پربیننده در یک شبکه دیگر همزمان شده است. این که چه کسی چه برنامه ای را نگاه می کند، چیزهایی درباره سیاست در بریتانیا به ما می گوید.

مطالب مرتبط