به روز شده:  04:03 گرينويچ - جمعه 30 آوريل 2010 - 10 اردیبهشت 1389

آخرین مناظره رهبران احزاب بریتانیا برگزار شد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

در آخرین مناظره رهبران سه حزب اصلی در بریتانیا در آستانه انتخابات سراسری در این کشور، گوردون براون نخست وزیر و رهبر حزب کارگر از مردم خواست به ادامه وضع موجود رای دهند.

آقای براون که حزبش در بسیاری از نظرسنجی ها رتبه سوم را دارد نسبت به ائتلاف دو حزب لیبرال دمکرات و محافظه کار هشدار داد و گفت بهبود وضعیت اقتصادی را "به خطر" خواهد انداخت.

اما دیوید کامرون رهبر حزب محافظه کار آقای براون را متهم به "ترساندن" رای دهندگان کرد و گفت تنها محافظه کاران قادر به "اعمال تغییرات مورد نیاز" هستند.

نیک کلگ، رهبر جوان حزب لیبرال دموکرات هم از رای دهندگان خواست در پای صندوق های رای، به آن چه برای آینده خود در نظر دارند، رای دهند.

نیک رابینسون دبیر سیاسی بی بی سی می گوید این مناظره برنده روشنی نداشته، اما پس از وقایع 48 ساعت گذشته بنظر می رسد که شتاب آخرین هفته مبارزات در اختیار آقای کامرون باشد.

دیوید کاولینگ کارشناس نظرسنجی بی بی سی می گوید دو نظرسنجی انجام شده توسط کام رس و یوگاو پس از پایان این مناظره نشان داد که تغییری در وضعیت آقای کلگ پدید نیامده اما 5 درصد به طرفداران آقای کامرون اضافه و 4 درصد از طرفداران آقای براون کاسته شده است.

رهبران احزاب اصلی بریتانیا در این مناظره 90 دقیقه ای که در بیرمنگهام انجام شده درباره موضوعاتی همچون سیاست های اقتصادی، مهاجرت، مسکن، اصلاحات سیاسی، آموزش و پرورش، مالیات، اصلاحات بانکی و کاهش هزینه ها بحث کردند.

انتخابات پارلمانی بریتانیا در ششم ماه مه برگزار می شود.

آقای براون در حالی در مناظره تلویزیونی روز پنجشنبه حاضر شد که یک روز قبل با بیان سخنانی درباره یک زن طرفدار حزب کارگر، مجبور به عذرخواهی از او شد.

گوردون براون در جریان مبارزات انتخاباتی با جیلیان دافی در خیابان صحبت کرد و وقتی از او جدا شد و سوار خودروی خود شد، فراموش کرد میکروفون را از یقه اش جدا کند و در حالی که صدایش از تلویزیون پخش می شد به این خانم توهین کرد و او را "خشک مغز" خواند.

آقای براون در شروع مناظره گفت که رخداد دیروز نشان داد که او به عنوان نخست وزیر همیشه به درستی عمل نمی کند ولی تاکید می داند که در شرایط خوب و بد چگونه باید اقتصاد کشور را اداره کند.

دیوید کامرون و نیک کلگ در این مناظره ترجیح دادند به جای پرداختن به اشتباه آقای براون درباره مسائل مهمی مانند سیاست های مهاجرتی و اقتصادی بحث کنند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.