انفجار در بغداد جان هشت نفر را گرفت

انفجار در بغداد
Image caption سازمان عفو بین الملل اعلام کرده که در هفته اول ماه مارس بیش از 100 غیر نظامی در عراق کشته شده اند

انفجار یک بمب در نزدیکی یک مشروب فروشی در بغداد پایتخت عراق ۸ کشته و ۲۰ مجروح به جا گذاشت.

این بمب پنج شنبه شب ۹ اردیبهشت ماه و ساعتی پس از آن منفجر شد که مقامات عراق اعلام کردند که بازشماری آراء انتخابات هفتم مارس، سه هفته به طول خواهد انجامید.

گزارش تازه سازمان عفو بین الملل حاکی از آن است که افزایش مرگ و میر غیر نظامیان در عراق با عدم ثبات سیاسی در این کشور ارتباط دارد.

بر اساس همین گزارش بیش از ۱۰۰ غیر نظامی تنها در هفته اول ماه مارس کشته شده اند.

گزارش سازمان عفو بین الملل می گوید که بسیاری از مردم عادی تنها به خاطر تبعیض های قومی، مذهبی و جنسیتی هدف حملات مرگبار قرار می گیرند.

حدود ۱۰ روز پیش در چند انفجار همزمان در نزدیکی مسجدی در بغداد، بیش از ۶۰ نفر کشته شدند که بیشتر آنها نمازگزاران شیعه بودند که جزو اکثریت این کشور محسوب می شوند.

در حالی که نزدیک به دو ماه از برگزاری انتخابات عراق می گذرد و تنها پنج ماه به پایان مهلت خروج نیروهای آمریکایی از عراق باقی مانده است، هنوز نشانه ای از چشم انداز تشکیل دولت جدید در آینده نزدیک دیده نمی شود.

بغداد یکی از چند حوزه انتخاباتی است که نوری مالکی نخست وزیر عراق خواستار شمارش مجدد آرای آن به طور دستی شده بود.

آقای مالکی معتقد است سیستم شمارش آرا به طور الکترونیکی، قابل اعتماد نیست.

در انتخابات پارلمانی عراق، اتئلاف عمدتا شیعه به رهبری نوری المالکی تنها دو کرسی کمتر از اتئلاف به رهبری ایاد علاوی که شامل سنی های سکولار است به دست آورد، ولی هیچ کدام از این دو اتئلاف آرای کافی برای این که بتوانند به تنهایی دولت تشکیل دهند، به دست نیاوردند.

مطالب مرتبط