کشته شدن هشت نفر در درگیری های پس از انتخابات سودان

تصویری از انتخابات اخیر در سودان و رای دهندگانی که که در حال اندختن رأی خود به صندوق است
Image caption ناظران انتخاباتی بین المللی می گویند خلافکاری‌های زیادی در برگزاری انتخابات رخ داده است

گزارش ها از جنوب سودان از کشته شدن دست کم هشت نفر در درگیری های اعتراضی به نتایج انتخابات اخیر که میان نیروهای وفادار به یک ژنرال سابق این کشور و ارتش ملی سودان در گرفت، حکایت دارد.

ژنرال جرج آثور که به صورت کاندیدای مستقل در انتخابات شرکت کرده بود، معتقد است در نتایج و شمارش آراء "تقلب" شده است.

در انتخابات سودان که اوایل ماه آوریل (اواسط فروردین) برگزار شد، عمر البشیر، رئیس جمهوری این کشور رسما به عنوان برنده انتخابات ریاست جمهوری معرفی شد.

این انتخابات برای نخستین بار در ۲۵ سال گذشته با حضور چندین حزب برگزار شد.

همچنین در انتخابات بخش جنوبی سودان "سالوا کر" بیشترین آراء را به دست آورد.

جنبش آزادی بخش خلق سودان (SPLM)، یکی از گروه های سابقا شورشی که کنترل جنوب این کشور را در دست دارد، از جمله احزابی است که نامزد خود را از انتخابات سراسری به ظن تقلب در برگزاری انتخابات خارج کرد.

با این حال "سالوا کر"، نامزد این حزب موفق شد ۹۳ درصد آراء را در انتخاباتی مجزا که در جنوب سودان برگزار شد از آن خود کند.

حزب آقای "کر" به ارعاب رای دهندگان و دستکاری در آراء در منطقه تحت کنترل خود متهم شده است.

همه پرسی برای استقلال جنوب

اعلام نتایج این انتخابات زمینه را برای برگزاری یک همه پرسی در ماه ژانویه سال آینده برای استقلال بخش جنوبی این کشور هموار خواهد کرد.

عمر البشیر، رئیس جمهوری سودان گفته است که نتیجه همه پرسی را حتی اگر به نفع استقلال جنوب سودان تمام شود، خواهد پذیرفت.

ولی تحلیلگران می گویند در ناحیه مرزی بین شمال و جنوب سودان ذخایر نفتی قابل توجهی وجود دارد و ابراز نگرانی می کنند که استقلال کامل جنوب سودان موجب بروز مناقشه تازه ای شود.

جنوب سودان هم اکنون دارای خودمختاری زیادی است.

Image caption جنوب سودان خودمختاری زیادی دارد

هر دو حزب در شرایط موجود می توانند توجه خود را به همه پرسی سال آینده میلادی که در آن ساکنان جنوب سودان در مورد استقلال این بخش تصمیم خواهند گرفت، معطوف کنند.

پیش تر، دو سازمان بین المللی که بر انتخابات سودان نظارت می کنند، گفته بودند که موازین کامل بین المللی در برگزاری این انتخابات رعایت نشده است.

به گفته ناظران انتخاباتی اتحادیه اروپا، این انتخابات با خلافکاری های قابل ملاحظه از جمله ارعاب و تهدید شماری از رای دهندگان انجام گرفته است.

مرکز کارتر، که ریاست آن با جیمی کارتر رئیس جمهوری پیشین آمریکاست می گوید که تعهد سودان به برگزاری یک انتخابات واقعی عملی نشده است.

یه گزارش خبرنگار بی بی سی در خارطوم، هنوز زود است که وقوع این درگیری خونین را آغازی بر جنگ های داخلی جنوب سودان دانست.

مطالب مرتبط