کلینتون: گفتگوهای صلح خاورمیانه از سرگرفته می شود

هیلاری کلینتون
Image caption خانم کلینتون می گوید جورج میچل هفته آینده برای از سرگیری گفتگوهای غیرمستقیم به خاورمیانه سفر می کند

هیلاری کلینتون، وزیر امورخارجه آمریکا از شروع مجدد گفتگوهای غیرمستقیم اسرائیل و تشکیلات خودگردان فلسطینی از هفته آینده خبر داده است.

خانم کلینتون که در واشنگتن صحبت می کرد، گفت جورج میچل، فرستاده ویژه ایالات متحده به خاورمیانه هفته آینده برای آغاز این گفتگوها به منطقه سفر خواهد کرد.

گفتگوهای صلح بین اسرائیلی ها و فلسطینی ها از ژانویه ۲۰۰۸ به بن بست کشیده شده است.

خانم کلینتون گفت گفتگوهای غیرمستقیم از هفته آینده شروع می شود ولی آمریکا امیدوار است این گفتگوها به صورت مستقیم برگزار شود.

خانم کلینتون همچنین گفت آمریکا انتظار دارد وزیران خارجه کشورهای عربی در نشست روز شنبه خود از این گفتگوها حمایت کنند.

این مذاکرات قرار بود از ماه گذشته از سر گرفته شود ولی اعلام اعطای مجوز برای احداث واحدهای مسکونی به شهروندان اسرائیل در شرق بیت المقدس مانع از برگزاری آن شد.

طرف فلسطینی پس از آن که اسرائیل اعلام کرد مجوز ساخت ۱۶۰۰ واحد مسکونی جدید را در شهرک رامات شلومو صادر کرده است، از این مذاکرات خارج شد.

فلسطینی ها خواستار به رسمیت شناخته شدن بیت المقدس شرقی به عنوان پایتخت کشور مستقل فلسطین هستند.

اسرائیل همه شهر بیت المقدس را پایتخت خود می داند.

جورج میچل در هفته های گذشته تلاش کرده است با دریافت تضمین های لازم از اسرائیل، فلسطینی ها را به از سرگیری گفتگوهای صلح ترغیب کند.

آقای میچل گفتگوهای خود با مقام های دو طرف را سازنده عنوان کرده است.

هفته گذشته گزارشی در روزنامه وال استریت ژورنال منتشر شد که به نقل از مقام هایی که از آنها نام برده نشده بود از آمادگی نخست وزیر اسرائیل برای توقف دو ساله خانه سازی در رامات شلومو، کاستن از محدودیت تردد به نوار غزه، آزادسازی زندانی های فلسطینی و توافق با گفتگو در برابر وضع بیت المقدس خبر می داد.

فلسطینی ها منتظر تایید این خبر هستند و امیدوارند بتوانند پیش از آغاز گفتگوهای غیرمستقیم، از حمایت دولت های عربی مطمئن شوند.

مطالب مرتبط