آخرین روز مبارزات انتخاباتی در بریتانیا

عکس آرشیوی - گوردون براون، نیک کلگ، دیوید کامرون
Image caption نتیجه نظرسنجی هایی که در بریتانیا صورت گرفته، حاکی از آن است که رقابت میان رهبران سه حزب اصلی تنگاتنگ است و به همین دلیل پیش بینی نتیجه نهایی انتخابات بسیار دشوار

رهبران سه حزب اصلی بریتانیا در آخرین روز از مبارزات فشرده انتخاباتی خود و پیش از برگزاری انتخابات سراسری در روز پنجشنبه (6 مه)، طول و عرض این کشور را زیر پا گذاشته اند.

دیوید کامرون، رهبر حزب محافظه کار، نیک کلگ، رهبر حزب لیبرال دموکرات - که دومین حزب بزرگ مخالف دولت بریتانیا محسوب می شود - و گوردون براون، نخست وزیر این کشور و رهبر حزب کارگر، هر یک تلاش داشته اند رای افرادی را جلب کنند که هنوز تصمیم قطعی در باره رای خود نگرفته اند.

نتیجه نظرسنجی هایی که در بریتانیا صورت گرفته، حاکی از آن است که رقابت میان رهبران سه حزب اصلی تنگاتنگ است و به همین دلیل پیش بینی نتیجه نهایی انتخابات بسیار دشوار.

بنا به نظرسنجی ها، احتمالا هیچ حزب اصلی قادر نخواهد بود به تنهایی مدعی دولت جدید بریتانیا شود و اکثر کرسی های پارلمان را از آن خود کند.

این وضعیت تا کنون در تاریخ سیاسی بریتانیا رخ نداده است.

آخرین ساعات جلب نظر

دیوید کامرون، رهبر حزب محافظه کار، که سر تا سر شب گذشته را سرگرم تبلیغ در باره حزبش و رهبری خود بود، گفت برای به دست آوردن حتی یک رای کمر به جنگیدن بسته است.

گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا و رهبر حزب حاکم کارگر، گفت مصمم است و عزم راسخ برای پیروزی دارد و برای آینده بریتانیا می جنگد.

اما نیک کلگ رهبر حزب لیبرال دموکرات از مردم مصرانه خواست از حق رای خود برای جلوگیری از بازگشت به سلطه دو حزب کارگر و محافظه کار استفاده کنند.

آقای کامرون در ساعات شب گذشته (4 مه)، در کامبریا، لنکشایر، یورکشایر و لینکولنشایر، با کارگرانی حرف زد که شیفت شب کار می کردند.

او گفت که انتخاباتی که فردا برگزار می شود مهمترین انتخابات یک نسل گذشته بریتانیاست و تمام شب را به جلب آرای مردم سپری کرده چون نمی خواسته حتی یک ساعت از آخرین روز مبارزات انتخاباتی را از دست بدهد.

برخی از نظرسنجی ها حاکی از آن بوده است که حزب کارگر ممکن است به لحاظ کل آرای به صندوق ریخته شده، در رده سوم قرار بگیرد اما تعداد کرسی آن تا اندازه ای باشد که بتواند دولت تشکیل دهد.

آقای براون روز چهارشنبه اذعان کرد که احزاب محافظه کار و لیبرال دموکرات در برخی نواحی در نبردند که رتبه اول آرا را کسب کنند اما مردم، احزاب را همچنین بر اساس تعداد آرا و تعداد کرسی هایی که کسب کرده اند، مورد قضاوت قرار خواهند داد.

در همین حال، نیک کلگ، رهبر حزب لیبرال دموکرات امیدوار است حزبش بتواند سنت شکنی کرده و از مقام سوم که همواره در انتخابات سراسری داشته است به مرتبه ای بالاتر صعود کند.

او مبارزه انتخاباتی خود را به حوزه هایی برده که یک ماه پیش تصور نمی کرد شانسی برای کسب کرسی آنها را داشته باشد.

آقای کلگ از طرفداران حزب کارگر که سرخورده شده اند، دعوت کرد به حزب لیبرال دموکرات رای دهند.

رهبر حزب لیبرال دموکرات گفت: "وقت آن رسیده است که بین سیاست های قدیمی و سیاست جدید و متفاوت مناسب برای آینده بریتانیا، انتخاب کنیم."

در همین حال، بنا به نتیجه نظرسنجی ها انتظار می رود نتیجه انتخابات فردا باعث شود پارلمان بریتانیا به صورت معلق درآید.

مطالب مرتبط