درگیری میان پلیس یونان و تظاهرات کنندگان در روز کارگر

تصویری از درگیری میان پلیس یونان و تظاهرات کنندگان
Image caption تشدید بحران مالی یونان باعث نگرانی بازارهای سهام آسیایی نیز شده است

پلیس ضد شورش یونان با شلیک گاز اشک آور با تظاهرات کننده ای که همزمان با مراسم روز جهانی کارگر برابر وزارت اقتصاد این کشور در آتن تجمع کرده بودند، برخورد کرد.

همزمان گزارش های مشابهی از شهر تسالونیکی در شمال یونان، حکایت از درگیری میان پلیس و جوانان تظاهرات کننده ای دارد که مراکز اقتصادی و ساختمان های تجاری در این شهر را مورد حمله قرار داده اند.

هزاران یونانی امروز (اول ماه مه - یازدهم اردیبهشت) همزمان با روز جهانی کارگر، در راهپیمایی های مختلف و در پاسخ به فراخوان اتحادیه های کارگری جناح چپ این کشور به خیابان ها آمدند تا مخالفت خود را با سیاست های مالی و پولی دولت ابراز کنند.

دولت یونان به منظور مقابله با بحران بی سابقه مالی در این کشور، بر آن شده است تا با محدود کردن پرداخت ها و دستمزدها، بخشی از بدهی های خارجی خود را پرداخت کند.

کاهش دستمزدها، افزایش مالیات و کاهش حقوق بازنشستگان که دولت یونان در پی آنست، با اعتراض گسترده کارگران و مردم یونان مواجه شده است.

سیاست های جدید مالی دولت یونان در پاسخ به تقاضای اتحادیه اروپا صورت می گیرد که از این کشور خواسته است تا در برابر کمک های پولی این اتحادیه برای نجات یونان از بحران مالی در سیاست های پولی خود تغییراتی به وجود آورد.

قرار است کمک های مالی اتحادیه اروپا به یونان که رقمی میان ۱۲۰ - ۱۰۰ میلیارد یورو (۱۶۰ - ۱۳۰ میلیارد دلار) پیش بینی شده است، طی مدت سه سال و از اواخر هفته جاری به تدریج در اختیار دولت یونان قرار گیرد.

Image caption برخی از تظاهرکنندگان یونانی، خودداری از بازپرداخت بدهیهای خارجی را توصیه می کنند

بحران بدهی های یونان موجب تضعیف یورو، واحد پول اتحادیه اروپا، شده است. این بحران باعث شده است تا یونان از اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول تقاضای وام اضطراری کند.

همزمان، تلاش های بین المللی برای کمک به یونان ادامه دارد و چهارشنبه گذشته (۲۸ آوریل) دومینیک اشتراس کان، رئیس صندوق بین المللی پول، مستقیما از نمایندگان مجلس آلمان درخواست کرد تا با دیدی مثبت موضوع اعطای کمک مالی به یونان را ارزبابی کنند و به "نجات اقتصاد" این کشور بشتابند.

صندوق بین المللی پول با اعطای وام اضطراری به دولت یونان موافقت کرده تا یونان از آن برای تادیه بدهی های خارجی خود که سررسید آنها فرا رسیده، استفاده کند.

با توجه به عضویت در حوزه پولی یورو که مستلزم تبعیت کشورهای عضو از سیاست واحد پولی این منطقه است، یونانیان توقع دارند کشورهای عمده عضو این حوزه مسئولیت نجات یونان از بحران کنونی را برعهده بگیرند و احتمالا با خرید اوراق قرضه دولتی این کشور، باعث بهبود اعتبار مالی آن شوند.

سیاستمداران فرانسوی و آلمانی نگرانی هایی در زمینه مشکل بدهی های یونان ابراز کرده اند.

مطالب مرتبط