کشته شدن چهار نظامی ترک در حمله شورشیان کرد

تصویری از چند پیکارجوی کرد
Image caption بحران کردهای ترکیه از سال های دهه 80 میلادی و به دنبال تلاش برخی گروه های کرد برای تشکیل یک کردستان مستقل آغاز شد

مقامات دولتی ترکیه می گویند شورشیان کرد حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) با مورد حمله قرار دادن یک پایگاه نظامی ارتش ترکیه، چهار نظامی را کشته و چندین سرباز دیگر را زخمی کرده اند.

به گفته این مقامات دولتی، پیکارجویان حزب کارگران کردستان (که فعالیت آن در ترکیه ممنوع اعلام شده است) با استفاده از پرتابگرهای راکت های سبک (آر. پی.جی ۷) و اسلحه های جنگی نظیر ژسه و کلاشنیکف، به پایگاهی نظامی در نزدیکی شهر نظمیه این کشور حمله کردند.

این حمله که همزمان با مراسم جهانی روز کارگر صورت گرفته است، از نخستین ساعات بامداد روز شنبه (اول ماه مه - یازدهم اردیبهشت) آغاز و تا سپیده دم به طول انجامیده است و بر اثر آن علاوه بر چهار نظامی ارتش ترکیه، شماری از پیکارجویان کرد هم کشته شدند.

این در حالی است که دولت ترکیه طی ماه های گذشته تلاش خود را برای پایان دادن به شورش هایی از این دست افزایش داده است.

این چندمین درگیری و حمله مسلحانه شورشیان کرد حزب کارگران کردستان طی پنج ماه گذشته است که پس از ممنوع اعلام شدن فعالیت حزب جامعه دموکراتیک ترکیه (پ.د.ک)، که گفته می شود رابطه نزدیکی با شورشیان حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) دارد، صورت می گیرد.

حزب کارگران کردستان ترکیه از سال ۱۹۸۴ تا کنون برای استقلال از ترکیه در جنوب شرق این کشور با دولت می جنگد و تا کنون نزدیک به چهل هزار نفر در این درگیری ها کشته شده اند.

ترکیه، آمریکا و اتحادیه اروپا حزب کارگران کردستان ترکیه را یک گروه تروریستی می شناسند.

دولت ترکیه برای بهبود وضعیت کردهای این کشور اخیرا تلاش هایی کرده است. اقلیت کردها که عمدتا در شرق ترکیه مستقر هستند، حدود بیست درصد جمعیت این کشور را تشکیل می دهند.

مطالب مرتبط