با انتخابات: کاتزولدز؛ زیباترین سنگر محافظه کاران بریتانیا

کاتزولدز؛ زیباترین سنگر محافظه کاران بریتانیا
Image caption شهر Bourton on the Water که به نام "ونیز کاتزولدز" شناخته می شود، یکی از عواملی است که دولت بریتانیا به این منطقه رسما عنوان "منطقه بهره مند از زیبایی چشمگیر" را اطلاق می کند

شاید سنتی ترین محافظه کاران را بتوان در مناطق روستایی شمال غرب لندن یافت؛ جایی که به نام "قلب انگلستان" شناخته می شود.

منطقه کاتزولدز (Cotswolds) که بخش هایی از شش قریه بریتانیا (از جمله آکسفوردشایر و گلاسترشایر) را در بر می گیرد، محل سکونت ملاکان و مزرعه دارانی است که با طبقه کارگر و حزب کارگر سنخیت چندانی ندارند.

این منطقه که از سوی دولت بریتانیا به طور رسمی به عنوان "منطقه ای بهره مند از زیبایی های چشمگیر" شناخته می شود، وجود خود را مدیون تجارت پشم است که سابقه آن به قرون وسطی باز می گردد. تجارت وابسته به دامداری و کشاورزی همواره از اجزاء اصلی زندگی در این منطقه بوده، اما در حال حاضر گردشگری و خدمات مربوط به آن تقریبا جایگزین سهم تجارت در اقتصاد منطقه شده است.

با این حال مالکان مشاغل در کاتزولد معتقدند برای بقاء این منطقه نمی توان تمام توجه را معطوف به نیازهای گردشگران کرد و باید شرایط تجارتی فراهم شود که در تمام مدت سال ادامه داشته باشد.

وابستگی به نرخ تبدیل ارز

Image caption در مزرعه والی از 180 راس گاو نگهداری می شود و شیر محصول اصلی آن است

جن رو (Jan Rowe) ، یکی از باسابقه ترین مزرعه داران منطقه، در روستایی به نام ویتینگتون در منطقه کاتزولدز، در مزرعه ای به نام مزرعه والی (Whalley) به دامداری اشتغال دارد، که در آن از ۱۸۰ راس گاو نگهداری می شود.

از این تعداد حدود ۱۶۰ راس برای تولید شیر مورد استفاده قرار می گیرد و مزرعه والی علاوه بر شیر، گوشت (برای فروش در منطقه)، جو، گندم و جو پرک شده برای صبحانه نیز تولید می کند.

کشاورزی در مجموع چیزی کمتر از دو درصد تولید ناخالص داخلی در بریتانیا را تشکیل می دهد و سودآور بودن تولید و صادرات فراورده های کشاورزی در بریتانیا (که عمدتا به اروپا صادر می شود) بیش از هر چیز به نرخ تبدیل ارز وابسته است، چون بالا رفتن ارزش پوند در برابر یورو، باعث گران شدن محصولات برای مصرف کننده اروپایی، و همینطور ارزان تر شدن محصولات لبنی سایر نقاط اروپا برای شهروندان بریتانیا می شود و به کشاورز داخلی ضربه می زند.

آقای رو یاد آوری می کند که میزان عرضه و تقاضا در بازارهای جهانی قیمت محصولات کشاورزی را تعیین می کند.

او با اشاره به تورمی که در قیمت ها پیش از بروز رکود اقتصادی ایجاد شد، می گوید: "ما برای تولید به کود و پروتئین برای دام نیاز داریم و همینطور گازوئیل و برق که قیمت آنها بالاست. اما از طرف دیگر تقاضا در بازار برای محصولات غذایی، و در نتیجه قیمت خرید کاهش پیدا کرده است."

"در نتیجه الان فقط اگر بخت با ما یار باشد دخل و خرج ما یکی خواهد شد."

"نیاز به حمایت از مشاغل کوچک"

شهر stow on the wold از شهرهای توریستی منطقه کاتزولدز است که در اصل به طور سنتی محل مبادله و داد و ستد کالا بوده است.

در یک روز آفتابی بهاری – هرچند نه چندان گرم که درختان با برگ های خود رنگ سبز واقعی بریتانیا را نمایان می کنند، چایخانه هافکینز که از مشاغل موفق در این منطقه بوده از مشتری خالی نمی شود.

Image caption چایخانه هافکینز از مشاغلی بوده که به خاطر گسترش صنعت گردشگری امکان گسترش و افزایش شعبه یافته است.

تاپسی تی (Topsy Taee) مدیر این چایخانه است که هم پای سایر کارمندان خود به رسیدگی به مشتریان مشغول است.

خانم تی که در سال های اخیر موفق به گسترش شعبه های چایخانه خود در نقاط مختلف کاتزولدز شده، معتقد است دولت حزب کارگر نتوانسته شرایط مناسبی را برای بقاء شغل کسانی مانند او فراهم کند.

او می گوید دولت باید توجه خود را معطوف اجرای برنامه هایی کند که به سود شرکت ها و کارگاه های کوچک باشد.

به نظر این مدیر، در حال حاضر از آنجا که مدیران صنایع و مشاغل کوچک منازل و املاک خود را به عنوان تضمین وام در اختیار بانک ها قرار می دهند، عملا زندگی اقتصادی آنها در معرض خطر است و از این رو لازم می داند که دولت بعدی سیاست هایی را با هدف رفع این تهدید به اجرا درآورد تا محیط رشد اقتصادی رو فراهم کند.

خانم تی یادآوری می کند که این کار به نفع دولت هم هست چون اشتغال، و به تبع آن، درآمد دولت از مالیات افزایش پیدا می کند.

او از دولت حزب کارگر انتقاد می کند که "توجه آن فقط به شرکت های بزرگ است" و با ذکر اینکه در دوران بحران اقتصادی سقوط این شرکت ها بزرگترین ضربه را به اقتصاد بریتانیا وارد کرد، این سیاست را "اشتباهی بزرگ" قلمداد می کند.

سنگر محافظه کاران

کاتزولدز منطقه ای است که به عنوان یکی از سنگرهای محافظه کاران در بریتانیا شناخته می شود؛ منطقه ای که با سابقه طولانی انتخاب نمایندگان محافظه کار برای حضور در مجلس عوام بریتانیا، مشاهده تابلوهای تبلیغاتی حزب محافظه کار، تنها به سوال درباره لزوم تبلیغات این حزب در این منطقه منجر می شود.

در مزرعه والی، جن رو، صاحب مزرعه توضیح میدهد که دلیل اقبال مردم این منطقه به محافظه کارها چیست.

او معتقد است به طور سنتی دولت های محافظه کار معمولا (و نه لزوما همیشه) عملکرد بهتری در مناطق خارج شهر داشته اند، چون حزب محافظه کار با این مناطق بیشتر در ارتباط است و حتی بسیاری از نماینده های این حزب مزرعه داری و کشاورزی را تجربه کرده اند و نیازهای صنعت کشاورزی را درک می کنند.

Image caption جن رو (راست درحال گفتگو با پونه قدوسی) معتقد است حزب کارگر نیازهای جوامع غیرشهری را درک نمی کند

آقای رو می گوید: "مشکل اینجاست که دولت حزب کارگر متوجه نیازهای دراز مدت صنایع غذایی نیست و درک نمی کند که برای اینکه بتوان از این راه سود کسب کرد، باید در این صنعت سرمایه گذاری انجام داد."

او می گوید نمایندگان حزب کارگر مناطق روستایی را صرفا به واسطه زیبایی آن به رسمیت می شناسند.

تاپسی تی هم معتقد است مزارع و روستاها برای حزب کارگر "یک معما" هستند.

او یادآوری می کند که این حزب در میان جوامع صنعتی متولد شد و ریشه های جنبش کارگری به انقلاب صنعتی برمی گردد، "به همین دلیل این حزب اساسا در درک رابطه نزدیک بین شغل و خانواده و زندگی در مناطق غیرشهری با مشکل مواجه است."

آیا تغییر شرایط ممکن است؟

با این حال همه ساکنان این منطقه مشکلاتی شبیه به کشاورزانی مانند جن رو ندارند.

در شهر توریستی Bourton on the Water، که عبور یک رودخانه از میان شهر و پل های متعددی که بر روی آن زده شده، باعث شده این شهر "ونیز کاتزولد" لقب بگیرد، شارلوت و آنا، دو زنی که به ترتیب در عرصه آموزش و بهداشت مشغول به کار هستند انتظارات خود از دولت را شرح می دهند

شارلوت می گوید: "زنان به نسبت مردان حقوق کمتری دارند، حقوق پایه باید افزایش پیدا کند، و مزایای بیکاری باید بیشتر بشود، چون مردم باید در این کشور جایگاه برابری داشته باشند."

آنا کمتر به تغییر امیدوار است: "من امیدوارم که بتوانند شرایط را تغییر بدهند اما در فضای اقتصادی فعلی، فکر نمی کنم کار ساده ای باشد چون دولت قادر نیست بیش از این برای ایجاد رونق، هزینه کند."

"با این حال شخصا مایلم پول کمتری به مصرف پروژه های دفاعی برسد و سرمایه گذاری بیشتر در اموری مانند بهداشت و آموزش صورت بگیرد."

رقابت های انتخاباتی در آستانه انتخابات عمومی بریتانیا در سال ۲۰۱۰ به اندازه ای نزدیک بوده است که به سختی امکان پیش بینی نتیجه انتخابات وجود دارد.

با این حال هنرنمایی یک نوازنده محلی ویولون سل در شهر Bourton On the Water در کاتزولدز، بیش از هر چیز این حس را القاء می کند که تنشی در کار نیست و ساکنان شهر با آرامش منتظر نتیجه انتخابات هستند.