گاف‌های ماندگار سیاستمداران

چند روز پیش یک اظهار نظر گوردن براون، نخست وزیر بریتانیا که به صورت ناخواسته پخش شده بود بحث برانگیز شد. او بعدا مجبور شد بابت "خشک مغز" خواندن یک طرفدار حزب کارگر، عذرخواهی کند. ولی او تنها سیاستمداری نیست که چنین اشتباهی مرتکب شده است.

جان میجر : "حرامزاده ها"

Image caption جان میجر، نخست وزیر پیشین بریتانیا

در سال ۱۹۹۳ در بحبوحه جدال شدید در درون حزب محافظه کار بریتانیا بر سر روابط این کشور با اتحادیه اروپا، جان میجر نخست وزیر وقت خشم خود از سه وزیر کابینه را در پایان مصاحبه ای تلویزیونی بروز داد.

او که به سیاستمداری ملایم معروف بود در پایان این مصاحبه متوجه نبود که هنوز میکروفون ها باز هستند و در کمال تعجب همگان این سه وزیر را "حرامزاده هایی لایق به صلیب کشیدن" توصیف کرد.

او در مورد جنجال و رسوائی های ناشی از روابط نامشروع سیاستمداران حزب محافظه کار گفت: "حتی به عنوان یک مسئول سابق انضباط حزبی و پارلمانی نمی تواند مانع از این شود که چه کسی با کی می خوابد." او سپس در مورد عملکرد خود به عنوان نخست وزیر گفت که "چگونه یک آدم وارفته ای مثل من می تواند در همه زمینه ها پیروز شود."

شاهزاده چارلز ولیعهد انگستان: این مرتیکه لعنتی

Image caption شاهزاده چارلز، ولیعهد بریتانیا

فقط برای اینکه مشخص شود که اعضای خانواده سلطنتی نیز از دسته گل به آب دادن در برابر میکروفون در امان نیستند اظهار نظر شاهزاده چارلز ولیعهد بریتانیا را در یک مصاحبه در سال ۲۰۰۵ یادآوری می کنیم که در مورد خبرنگار امور سلطنتی بی بی سی گفت: "این مرتیکه لعنتی را واقعا نمی توانم تحمل کنم. منظورم این است که او واقعا افتضاح است. واقعا می گویم." جانشین تخت و تاج پادشاهی بریتانیا این جملات را بدون آنکه بداند میکروفونها باز هستند گفت و فیلم آن ضبط شد.

جورج بوش: هی بلر

Image caption جورج بوش و تونی بلر روابط دوستانه ای داشتند

در مورد جورج بوش، رئیس جمهور سابق آمریکا نمونه های فراوانی از این دسته گل به آب دادن ها وجود دارد ولی شاید یکی از بهترین نمونه های آن لحظه استقبال او از تونی بلر نخست وزیر وقت بریتانیا در اجلاس سران گروه ۸ بود که این عبارت را در تاریخ حک کرد: "هی بلر، اوضاع ات چطوره؟" این قطعه فیلم کاملا واضح نیست و برخی منکر می شوند که او این کلمات را بیان کرده است. اما در ادامه این مکالمه، جورج بوش در مورد اعمال فشار به سوریه برای متوقف کردن حملات حزب الله به اسرائیل صحبت کرده و می گوید: "نکته این است که کاری که آنها باید انجام دهند راضی کردن سوریه است که حزب الله از این کثافت کاری ها دست بردارد."

در همین لحظات تونی بلر که در مقابل دوربین رسانه ها هوشیاری فوق العاده ای داشت متوجه خرابکاری جورج بوش می شود و میکروفون ها را قطع می کند.

دسته گل دیگر رئیس جمهور سابق آمریکا در دوران کارزار انتخاباتی او در سال ۲۰۰۰ اتفاق افتاد. او بدون آنکه بداند صدایش ضبط می شود در حمله به یکی از خبرنگاران سرشناس روزنامه نیویورک تایمز گفت: "او یک عوضی درجه یک است." سپس دیک چنی، معاون رئیس جمهور در پاسخ به او می گوید: "آره یکی از اون اصلی هاشه." جورج بوش بعدها خیلی ساده انتقادها در این مورد را رد کرد و گفت: "من یک آدم صریح اللهجه هستم و هر چه که به نظرم برسد می گویم."

Image caption رونالد ریگان، رئیس جمهور اسبق آمریکا فردی شوخ و اهل تمسخر بود

رونالد ریگان: بمباران روسیه

رونالد ریگان، رئیس جمهور اسبق آمریکا که به فردی شوخ و اهل تمسخر معروف بود، در لحظات آماده شدن برای یکی از سخنرانی های رادیویی خود در سال ۱۹۸۴ گفت: "ملت شریف آمریکا، امروز در نهایت مسرت به شما اعلام می کنم که با تصویب یک فرمان جدید، روسیه را برای همیشه حذف خواهیم کرد. ما بمباران روسیه را ظرف ۵ دقیقه آینده آغاز خواهیم کرد."

این تنها دسته گل هنرپیشه سابق هالیوود در برابر میکروفون نبود. دریک مورد دیگر او لهستانی ها را "مردمانی ناباب و یک عده تنبل و بی خاصیت" توصیف کرد. او یکبار دیگر هم گفته بود: "اقتصاد حکومت من وحشتناک به هم ریخته است."

جسی جکسون : اعتراض به اوباما

Image caption جسی جکسون از رهبران سرشناس حقوق مدنی سیاهپوستان آمریکا

در سال ۲۰۰۸ جسی جکسون از رهبران سرشناس حقوق مدنی سیاهپوستان آمریکا مجبور شد از گفته های خود در مورد باراک اوباما که در آن زمان از کاندیداهای حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری بود عذرخواهی کند. جسی جکسون قبل از شروع برنامه تلویزیونی در حالیکه میکروفون ها باز بودند با یکی دیگر از میهمانان این برنامه در مورد تاکید باراک اوباما بر اهمیت اخلاقیات برای سیاهپوستان صحبت می کرد. جسی جکسون با حرارت می گفت مشکل نه اخلاقیات و مذهب بلکه بیکاری، اقتصاد و گسترش جرایم است. وی سپس افزود :"این باراک به شکل تحقیر آمیزی در مورد اعتقادات مذهبی خود با سیاهپوستان حرف می زند. واقعا می خواهم بیضه هایش را ببرم، چون با سیاهپوستها از موضعی بسیار تحقیر آمیز حرف می زند."

ژاک شیراک : جنون گاوی

Image caption ژاک شیراک

ژاک شیراک، رئیس جمهور سابق فرانسه در سال ۲۰۰۵ هنگام گفتگو با رهبران روسیه و فرانسه گفت: "تنها کاری که آنها (بریتانیایی ها) برای کشاورزان اروپا انجام داده اند بیماری جنون گاوی است." او در ادامه صحبتهای خود در مورد بریتانیا گفت: "بعد از فنلاند آنها بدترین غذاها را دارند و هیچکس نمی تواند به مردمانی که یک چنین آشپزی و خوراک بدی دارند اعتماد کند."

ژاک شیراک این جملات را بدون آنکه بداند میکروفونها باز هستند گفت. یک سخنگوی دولت بریتانیا بعدا در واکنش به افشای این دسته گل های آقای شیراک در برابر میکروفونهای باز گفت: "چیزهایی هست و حرفهایی گفته می شود که آدم بهتر است اصلا در مورد آنها اظهار نظر نکند."