موافقت یونان با کمک های مالی اتحادیه اروپا

Image caption جورج پاپاندرو می گوید یونانی ها باید فداکاری های بزرگی کنند تا یونان نجات یابد

جورج پاپاندرو، نخست وزیر یونان، می گوید دولتش با اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول به توافق رسیده است تا اقتصاد این کشور از ورشکستگی نجات یابد.

آقای پاپاندرو روز یکشنبه (2 مه)، با ظاهر شدن در برابر دوربین های تلویزیونی یونان به مردم کشور گفت اجرای این توافق منوط به فداکاری های بزرگ مالی است که شهروندان یونان باید متقبل شوند.

او گفت کاهش دستمزد کارمندان دولت و حقوق بازنشستگی از جمله این فداکاری هاست.

نخست وزیر یونان گفت اگر این فداکاری ها نشود، یونان با ورشکستگی مواجه خواهد شد.

کمیسیون اروپا گفت که برنامه های صرفه جویی که دولت یونان در نظر گرفته، "مستحکم و معتبر است."

گزارشگر بی بی سی در آتن، پایتخت یونان، گفت ارزش کمک های مالی اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول، که طی سه سال اجرا خواهد شد، ممکن است به صد و شصت میلیارد دلار برسد.

در حالی که جزئیات صرفه جویی های اقتصادی دولت یونان در ازای دریافت کمک های مالی اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول اعلام شده است، وزرای دارایی اتحادیه اروپا امروز در بروکسل گرد خواهند آمد تا ارزش مالی این توفق را تائید و اعلام کنند.

کارشناسان هشدار داده اند که بحران بدهی های یونان ممکن است به سایر کشورهای اروپایی که در منطقه یورو قرار دارند، سرایت کند.

روز گذشته (شنبه، اول ماه مه)، پلیس ضد شورش یونان با شلیک گاز اشک آور با تظاهرات کنندگانی که همزمان با مراسم روز جهانی کارگر برابر وزارت اقتصاد این کشور در آتن تجمع کرده بودند، برخورد کرد.

هزاران یونانی روز اول ماه مه - یازدهم اردیبهشت) همزمان با روز جهانی کارگر، در راهپیمایی های مختلف و در پاسخ به فراخوان اتحادیه های کارگری جناح چپ این کشور به خیابان ها آمدند تا مخالفت خود را با سیاست های مالی و پولی دولت ابراز کنند.

دولت یونان به منظور مقابله با بحران بی سابقه مالی در این کشور، بر آن شده است تا با محدود کردن پرداخت ها و دستمزدها، بخشی از بدهی های خارجی خود را پرداخت کند.

کاهش دستمزدها، افزایش مالیات و کاهش حقوق بازنشستگان که در برنامه های دولت یونان قرار دارد، با اعتراض گسترده کارگران و مردم یونان مواجه شده است.

سیاست های جدید مالی دولت یونان در پاسخ به تقاضای اتحادیه اروپا صورت می گیرد که از این کشور خواسته است تا در برابر کمک های پولی این اتحادیه برای نجات یونان از بحران مالی در سیاست های پولی خود تغییراتی به وجود آورد.

مطالب مرتبط