استقبال اسرائیل از حمایت اتحادیه عرب از گفتگوهای صلح

Image caption نتانیاهو: منتظر بیانیه ای رسمی از سوی فلسطینیان هستیم

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، از حمایت اتحادیه عرب از شروع گفتگوهای غیرمستقیم صلح بین اسرائیل و تشکیلات خودگردان فلسطینی استقبال کرده است.

آقای نتانیاهو روز یکشنبه (2 مه)، با انتشار بیانیه ای گفت اسرائیل آماده است مذاکرات را آغاز کند اما منتظر بیانیه ای رسمی از سوی فلسطینیان است.

مقام های فلسطینی می گویند رهبری آنها بزودی به درخواست آغاز گفتگوهای غیرمستقیم پاسخ خواهد داد.

حماس، گروه رقیب جنبش فتح که محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی رهبری آن را بر عهده دارد، گفتگو با اسرائیل را تقبیح کرده است.

عمرو موسی، دبیرکل اتحادیه عرب، شنبه (یکم مه) درقاهره، پایتخت مصر، از طرح ارائه شده از سوی آمریکا برای آغاز این مذاکرات ابراز رضایت کرد.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، جمعه از شروع گفتگوهای غیرمستقیم طرفین در آینده نزدیک، خبر داد.

صائب عریقات، یکی از مقام های تشکیلات خودگردان فلسطینی نیز شنبه گفت، تصمیم نهایی درباره ورود به مذاکرات غیرمستقیم در کمیته اجرایی این نهاد اتخاذ خواهد شد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل از موضع اتحادیه عرب استقبال کرده است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از گروه حماس که کنترل نوار غزه را در دست دارد، گزارش می دهد که حماس در واکنش هرگونه مذاکره با اسرائیل را رد کرده است.

صائب عریقات هشدار داد: "اگر اسرائیل یک خانه دیگر در کرانه غربی رود اردن بسازد، فلسطینی ها فورا مذاکرات را متوقف خواهند کرد."

جورج میچل، فرستاده ویژه ایالات متحده به خاورمیانه این هفته برای آغاز گفتگوهای صلح به منطقه سفر خواهد کرد.

گفتگوهای صلح بین اسرائیلی ها و فلسطینی ها از ژانویه سال ۲۰۰۸ به بن بست کشیده شده است.

این مذاکرات قرار بود در ماه مارس از سر گرفته شود، ولی اعلام اعطای مجوز برای احداث واحدهای مسکونی به شهروندان اسرائیل در شرق بیت المقدس مانع از برگزاری آن شد.

طرف فلسطینی پس از آن که اسرائیل اعلام کرد مجوز ساخت ۱۶۰۰ واحد مسکونی جدید را در شهرک رامات شلومو صادر کرده است، از این مذاکرات خارج شد.

فلسطینی ها خواستار به رسمیت شناخته شدن بیت المقدس شرقی به عنوان پایتخت کشور مستقل فلسطین در آینده هستند.

مطالب مرتبط