بی پی آلودگی نفتی خلیج مکزیک را پاکسازی می کند

Image caption صدها نفر برای پاکسازی نشت نفت به کار گمارده شده اند

شرکت نفتی بریتانیایی بی پی اذعان کرده صد در صد مسئول پاکسازی نشت بزرگ نفتی در خلیج مکزیک است.

این حادثه در یکی از چاه های نفتی این شرکت در نزدیکی سواحل آمریکا رخ داد.

تونی هیوارد، رئیس بی پی، غول نفتی بریتانیا، روز دوشنبه (3 مه)، گفت شرکتش کلیه هزینه های لازم برای پاکسازی آلودگی بزرگ نفتی را پرداخت خواهد کرد.

اما آقای هیوارد تاکید کرد که بی پی مسئول غرق شدن سکوی استخراج نفت "دیپ واتر هورایزن" که منجر به نشت نفت در این منطقه شد، نبوده است.

آقای هیوارد به شبکه ای تلویزیونی در آمریکا گفت شرکت حفاری "ترنس اوشن"، در این سکوی استخراج نفت سرگرم فعالیت بوده است که تجهیزاتش از کار می افتد.

سکوی نفتی دیپ واتر هورایزن در روز 22 آوریل به زیر آب فرو رفت و از آن زمان هزاران بشکه نفت هر روز در خلیج مکزیک نشت می کند.

روز یکشنبه (2 مه)، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، گفت آلودگی ناشی از نشت نفت، محیط زیست را به طور بیسابقه ای با خطر مواجه کرده است و بی پی باید هزینه پاکسازی آن را متقبل شود.

او گفت نشت نفت در 14 کیلومتری ساحل لوئیزیانا، در جنوب شرقی آمریکاست.

"میلیاردها دلار هزینه"

روز دوشنبه، رئیس شرکت بزرگ نفتی بی پی در چند مصاحبه رسانه ای تاکید کرد که بی پی تمام تلاش ممکن برای پاکسازی نشت نفتی را در دست اجرا دارد. او گفت بی پی خود را برای بدترین وضعیت و این که ممکن است مهار نشت دو تا سه ماه طول بکشد، آماده کرده است.

آقای هیوارد گفت بی پی در این مدت سیستم های مهار نشت نفت ویژه زیر آب ساخته است که در عرض یک هفته آینده به محل حادثه منتقل خواهد شد تا نفت نشت کرده را جمع آوری و به تانکری در سطح آب منتقل کند.

کارشناسان هشدار داده اند که هزینه پاکسازی آلودگی نفتی ممکن است به میلیاردها دلار برسد.

بی پی گفته است که ادعاهای خسارت را که مشروع هستند، پرداخت خواهد کرد.

در حالی که نگرانی در مورد حجم نفتی که از این سکوی نفتی بی پی در خلیج مکزیک به اتلافل رفته است و همچنین هزینه پاکسازی آن افزایش می یابد، بهای سهام بی پی روز دوشنبه بار دیگر سقوط کرد.

مطالب مرتبط