حکم دادگاه در مورد مهاجم حملات بمبئی صادر شد

اجمل امیر قصاب
Image caption اجمل امیر قصاب در وهله از رسیدگی های دادگاه فریاد زد "مقصرم، دارم بزنید."

دادگاهی در هند امروز (دوشنبه، 3 مه)، یک مرد پاکستانی را در ارتباط با حملات خونین بمبئی گناهکار شناخت.

اتهام قتل، اعلان جنگ علیه هند و داشتن مواد منفجره، از جمله جرم هایی است که محمد اجمل امیر قصاب، 22 ساله، تنها مهاجم بازمانده از این حادثه، با آن روبرو است.

در حملات بمبئی، بزرگترین شهر هند، افراد مسلح به تیراندازی و انفجار در چندین نقطه حساس شهر، از جمله مراکز تجاری، ایستگاه های خط آهن و هتل های بزرگ، دست زدند که به کشته شدن بیش از یکصد و هفتاد نفر، زخمی شدن بیش از سیصد نفر و آسیب جدی به تاسیسات شهری منجر شد.

این عملیات از روز 25 نوامبر 2008 درسطحی گسترده و با خشونتی کم سابقه آغاز شد و پس از مداخله پلیس و ارتش هند در روز 29 نوامبر خاتمه یافت و مقامات هندی اسلامگرایان تندرو مستقر در پاکستان را مسئول این حمله معرفی کردند.

دولت هند گفته است که پیکارجویان لشکر طیبه، که مقر آن در پاکستان است، بانی این حملات بوده اند.

پاکستان در ابتدا این ادعاها را رد می کرد اما سرانجام اذعان کرد که بخشی از برنامه ریزی ها برای انجام این حملات در خاک این کشور صورت گرفته بود و آقای محمد اجمل قصاب نیز یکی از شهروندان پاکستان است.

تعدادی از مقامات هندی از ارتباط این گروه با بعضی از نهادهای امنیتی و اطلاعاتی پاکستان نیز سخن گفتند که از سوی دولت پاکستان به شدت تکذیب شد.

دادستانی هند خواستار صدور حکم اعدام برای آقای قصاب است.

فهیم انصاری و صباح الدین احمد، دو شهروند هندی، که متهم شده اند به مهاجمان برای طراحی حملات کمک کرده اند، در دادگاه بمبئی تبرئه شدند.

محاکمه 271 روزه آقای قصاب در شرایط امنیتی شدید و در دادگاهی که ویژه محاکمه او در بمبئی ساخته شده بود، برگزار شد.

در چهارده ماه گذشته که جلسات محاکمه برگزار می شده است، رسیدگی به پرونده آقای قصاب با پیچیدگی هایی روبرو شد.

آقای محمد اجمل قصاب در ابتدا اتهاماتی را که به او وارد شده بود انکار کرد اما در ماه ژوئیه سال گذشته، ناگهان در دادگاه فریاد زنان اذعان کرد که در حملات سهم داشته است و تقاضا کرد به دار آویخته شود.

تقاضای او پذیرفته نشد و محاکمه اش ادامه یافت.

در ماه نوامبر، وکیل اصلی آقای قصاب از دنبال کردن این پرونده کنار گذاشته شد چون قاضی دادگاه معتقد بود او رسیدگی به پرونده را به تاخیر انداخته است.

اواخر سال گذشته میلادی دادگاهی در پاکستان هفت نفر را در ارتباط با این حملات محکوم کرد.

زکی الرحمان لخوی، که گفته شده است رهبری لشکر طیبه را بر عهده داشته و ظن می رود مغز متفکر حملات بمبئی بوده، از جمله این هفت تن است.

مطالب مرتبط